Vita Arafat egészségéről

Ellentmondó hírek láttak napvilágot tegnap Jasszer Arafat palesztin elnök egészségi állapotáról. Míg amerikai források rákról beszélnek, addig az izraeliek által elszigetelt politikus orvosa gyomorbántalmakról.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Segítség nélkül térdelt le és ugyanúgy fel is állt a pénteki istentiszteleten Jasszer Arafat palesztin elnök. A palesztin vezető Ramalláhban, a szokásos heti muzulmán imanapon az első sorban foglalt helyet az imádkozók között, és úgy tűnt, hogy jó erőben van – írta helyszíni tudósításában az AP. Mint az amerikai hírügynökség beszámolt róla, Arafat sápadtnak, de erősnek tűnt. Orvosai azt mondták róla, hogy gyomorbántalmai vannak.
Az amerikai Time magazin pénteken internetes honlapján – a palesztin vezető környezetéből származó tájékoztatás alapján – arról számolt be, hogy Arafatnak gyomorrákja van, és sürgős kórházi kezelésre van szüksége. Arafat állítólagos gyomorrákjáról a katari al-Dzsazíra hírtévé is beszámolt csütörtökön. Saját orvosa, aki az elmúlt hetekben kezelte, azt mondta, hogy Arafatnak gyomor- és bélhurutja volt, de már gyógyulófélben van.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordultak közben az Arab Liga tagállamai, kérve a testülettől, hogy határozatban ítélje el az Izraelt Ciszjordániától elválasztó kerítés építését, amely szerintük ellentétes a nemzetközi joggal. Izrael arra hivatkozik, hogy a merénylők távoltartása érdekében építi a kerítést.
Öt palesztint megöltek, továbbá egyes források szerint huszonnyolcat, más jelentések szerint harmincötöt megsebesítettek péntekre virradóra a Rafahba behatoló izraeli katonák. A halottak egyike gyermek volt – közölték palesztin biztonsági források. A helikopterek támogatásával, harckocsikon és páncélozott járműveken előrenyomuló gyalogos elitalakulatok a Gázai övezet déli részén fekvő város menekülttáborában heves fegyveres ellenállásba ütköztek. Az izraeli hadsereg akciója pénteken a reggeli órákban is folytatódott, s mint az AFP francia hírügynökség írta, a palesztin fegyveresek még akkor is harcban álltak. Az összecsapásokban egy izraeli katonanő könnyebben megsebesült. Az AFP által idézett szemtanúk szerint a rafahi rajtaütésben mintegy hatvan izraeli harckocsi és páncélozott jármű vett részt. A város határában további izraeli harckocsik foglaltak el állásokat.
A pénteki áldozatokkal 3530-ra emelkedett a palesztin felkelés, az intifáda kezdete, 2000 szeptemberének vége óta tartó erőszakos cselekmények halottainak száma. Az AFP adatai szerint az összecsapásokban és merényletekben 2625 palesztin és 842 izraeli lelte halálát.
***
iráni fogságban a pilóta? Iráni fogságban van Ron Arad izraeli pilóta, akinek gépét 1986-ban Libanon felett lelőtték, őt pedig eltűntnek nyilvánították – jelentette a Jediót Ahronót című izraeli lap. A lap ugyanakkor hangsúlyozta: lehetetlen e tanúvallomásokat ellenőrizni, amikor sikerrel kecsegtetnek a közvetett tárgyalások Izrael és a libanoni síita Hezbollah között egy esetleges fogolycseréről. Izraelben mintegy húsz libanoni fogoly van, köztük Abdel-Karim Obeid, a Hezbollah egyik vezetője, valamint Musztafa Dirani iszlám aktivista, akiket Izrael azért rabolt el, hogy kicserélhessék őket Ron Aradra. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.