Visszavonhatatlanul felülírja a készülő uniós alkotmány a második világháború okozta európai kettéosztottságot – jelentette ki Kiss Péter kancelláriaminiszter tegnap Budapesten, az Európai alkotmány – európai jövőkép elnevezésű konferencián. A Miniszterelnöki Hivatalt vezető politikus beszédében rámutatott arra is, hogy az új alkotmány elfogadása a kétpólusú világ végleges megszűnését is jelenti.
Hasonlóképpen vélekedett Szili Katalin is, aki közölte, az uniós alkotmánnyal elkerülhető, hogy újra virtuális vasfüggöny szálljon le Európában. Az Országgyűlés elnöke úgy vélte, hogy az Európai Parlament és a nemzeti parlamentek egymással párhuzamos erősödése nyomán az EU nagyobb legitimitással rendelkezik majd.
Paul Demaret, a bruges-i College of Europe rektora úgy fogalmazott, hogy a konvent által öszszeállított alkotmánytervezet talán a legjobb, amelyet el lehetett érni, ugyanakkor közölte, egy világosabb, tömörebb szöveg szerencsésebb lett volna.
Juhász Endre európai uniós koordinációért felelős tárca nélküli miniszter kiemelte, hogy Magyarország támogatja az európai uniós alkotmány létrehozását, ugyanakkor fenntartásai is vannak. Mint mondta, aggódva látjuk, hogy az építmény – azaz az Európai Unió – éppen a belépésünk előtt változik.
Juhász Endre szerint felmerül a kérdés, hogy optimális volt-e az időzítés. – Egyetértünk az alkotmány létrehozásával, de nem lett volna-e jobb akkor elkészíteni, amikor már „bent vagyunk” és több konkrét tapasztalattal rendelkezünk? – tette fel a kérdést a miniszter, aki példaként az Európai Bizottságot hozta fel. Juhász Endre ennek kapcsán egyébként úgy vélte, számunkra a megnyugtató megoldást az jelenti, ha minden tagállam egyenlő jogokkal rendelkező biztosokkal képviseltetheti magát a testületben.

Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet