A kisvállalkozások drágán kapnak hitelt

Már csak hat hónap, és hazánk az Európai Unió (EU) tagja lesz. A mikro-, kis- és középvállalkozások jelentősen fejlődtek az elmúlt évtizedben, ám a GDP előállításában ez a szektor az uniós átlagnál még mindig lényegesen alacsonyabb arányban vesz részt. A gazdaság egyik legszélesebb rétegét adó vállalkozások jelenlegi legfőbb problémája a tőkeszegénység. A finanszírozási gondokkal küszködő cégeknek azonban sokszor nem is olyan egyszerű hitelhez jutniuk.

2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mikro-, kis- és középvállalkozások egyre jelentősebb szerepet töltenek be a gazdaságban, azonban a GDP előállításában ez a szektor az uniós átlagnál még mindig lényegesebben alacsonyabb arányt képvisel. Az uniós csatlakozás előtt döntő fontosságú e vállalkozások élet- és versenyképességének növelése. A gazdaság egyik legszélesebb rétegét kitevő vállalkozások legnagyobb problémája a tőkeszegénység. Lapunknak nyilatkozó szakértők szerint a kormány e vállalkozásokat érintő egyes változtatásai hátrányosan érintették a vállalkozókat. Csorbították a Széchenyi-tervet, és a vissza nem térítendő hitelkonstrukciók helyett a pályázható, kedvezményes kamattámogatású hitelek kerültek előtérbe. A pályázható hitellehetőségekről azonban a kisvállalkozók zömének nincs ismerete. Ráadásul a kis- és középvállalkozásokról szóló törvény tervezett módosításával – az uniós ajánlásoknak megfelelően – megváltozna a cégek kategorizálása. Ezáltal mintegy ezer nagyvállalat kerülne át a közepesek közé, így a szétosztható támogatás is több vállalkozás között oszlik majd meg. Szakmai körökben tehát attól tartanak, hogy kevesebb támogatás jut az amúgy is finanszírozási nehézségekkel küzdő kisebb cégeknek.
A kis- és középvállalatok számára jelenleg többféle hitellehetőséget kínálnak a kereskedelmi bankok, ám a hitelezők feltételeinek teljesítése sokszor komoly akadályokba ütközik. A hiteligénylés leggyakoribb előfeltétele, hogy a vállalkozás minimum egy teljes üzleti évre vonatkozóan rendelkezzen pénzügyi beszámolóval, de több helyen akár hároméves működést is előfeltételül szabnak. A finanszírozást legtöbb esetben készfizető kezességhez, illetve ingatlanfedezethez kötik a bankok.
Szintén akadály, hogy a tárgyi fedezettel fölvehető folyószámlahitel, kisvállalkozói gyorshitel és jelzáloghitel esetében az ingatlanokat a bankok nem – az amúgy általuk fölértékelt – piaci értéken fogadják el, hanem úgynevezett menekülési áron, amely banktól függően csak a valós piaci érték mintegy ötven–hatvan százaléka. A kamaton felül többféle járulékos díjjal is számolni kell: az egyszeri szerződéskötési díj a hitel összegének 0,5–2 százalékát teheti ki, míg a kezelési költség körülbelül 0,1 százalékot jelent havonta. Fizetendő továbbá hitelbírálati díj is, amely jelzálog esetén magasabb. Több helyen az ingatlan-nyilvántartási jogi kérdések még plusz- költséget képeznek. Folyószámlahitel esetén a bank rendelkezésre tartási jutalékot kér, amelynek összege elérheti a havi egyszázalékot. A hitelek többsége egyáltalán nem, vagy csak rövid türelmi időt hagy a törlesztés megkezdésére. Számos kisvállalkozó panaszkodik a sokszor felkészületlen vagy pontatlan banki ügyintézői tájékoztatásra, ami megnövelheti az amúgy is hosszú, átlagosan négy–hat hetes átfutási időt.
***
Kisvállalkozói hitelezés az EU-ban.
A bankokhoz leggyakrabban folyószámlahitelért fordulnak az uniós kisvállalkozók, ennek gyakorlata azonban általában egyszerűbb és gyorsabb, mint Magyarországon. Nem ritka, hogy a forgótőke finanszírozásához szükséges hitelt már az igénylést követő 1-3 munkanapon belül folyósítják is a vállalkozásnak. Az ingatlanfedezeteket az esetek többségében a valós piaci értéken fogadják el a hitelező bankok, nem pedig a valós érték 50-60 százalékát jelentő likvidálási értéken. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.