A kiszabadult szellem

2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vér, sikolyok, összeomló épületek, félelem, bizonytalanság. Aggódás a világ jövőjéért. A jövőnkért. New York, Bali, Moszkva, Násziríja, Isztambul… Vajon hol csap le legközelebb az értelmetlen halál? Merre halad így a világ? Látva az egymást követő merényletek utáni szörnyű képeket, nyugodt egyikünk sem lehet. Nem kell ahhoz a Közel-Keleten vagy Irakban élni, hogy össze-összeszoruljon az ember gyomra. Valami elromlott körülöttünk, s a kilátások is meglehetősen sötétek. A világot egyre inkább átfogó háború bontakozik ki, s a frontvonalak kuszák, sokszor láthatatlanok, akárcsak az ellenfél.
A szellem valamikor a hidegháború végével, a kétpólusú világrend összeomlása után szabadult ki a palackból. A két főszereplő közül az egyik, a káoszba süllyedő Oroszország saját összeomlásával volt elfoglalva, míg a porondon egyedül maradó Egyesült Államok a helyét keresve, győzelmében is tanácstalanul tévelygett. Mindehhez járult a mindinkább kiteljesedő globalizáció, amely viharos gyorsasággal tágította szakadékká a meglévő repedéseket. A vesztesek egyik nagy tömegével, a mindinkább leszakadó harmadik világgal például senki nem törődött. A több összetevőből eredő, sem a civilizációk ellentétére, sem pedig az elszegényedésre mint okokra kizárólag le nem egyszerűsíthető elégedetlenség eközben egyre növekedett, s meg is találta a tiltakozás formáit, többek közt a terrorizmusban. Eközben a világhatalmi státusába magát egyre inkább beleélő Egyesült Államok a kilencvenes évek végére kiteljesítette a saját érdekein kívül senkit és semmit figyelembe nem vevő, neokonzervatív ideológiai alapon álló stratégiáját, ami tovább növelte a feszültséget a világban. Mindezek eredője volt valahol 2001. szeptember 11., amely rádöbbenthetett mindenkit, hogy rossz felé halad a világ.
Az első pillanatban úgy is látszott, mindenki megértette, hogy baj van. Aztán viszonylag hamar kiderült, hogy a terrorizmus elleni nagy nemzetközi összefogásnak is nagyobb a füstje, mint a lángja. S ami még ennél is rosszabb, a világ egyedüli ura, így a jövőért viselt felelősségben is ekképpen részesedő Amerika nagyrészt saját érdekeinek érvényesítésére használja e harcot. Ennek megnyilvánulása volt a „Gonosz tengelyének” meghirdetése, a mind egyoldalúbb, ezzel az iszlám világot hergelő közel-keleti politika, majd ezt követően az Irak elleni háború. A terror részben az Egyesült Államok hibájából eredeztethető fellángolására tehát Amerika a lehető legrosszabb választ is adta. Nem véletlen, hogy ezután egymást követték az amerikai, majd immár szövetségeseinek érdekeltségeit is érő merényletek szerte a világban. A terrorizmus elleni harc közepette a helyzet tehát rosszabb, mint valaha. Tovább szítja a tüzet, hogy az egymást követő robbantásokból Washington még most is csak Irak megtámadásának jogosságát hallja ki. Amerika tévúton jár. Csak elkeni a lényeget például azzal, hogy minden egyes robbantás után szinte azonnal kész immár a válasz – a tettes az al-Kaida volt. Az immár általánossá váló szlogen azonban nem csupán a maszatolás eszköze, hanem valahol tanácstalanságot, az új ellenséggel szembeni tehetetlenséget, felkészületlenséget is takar. Nem erősíti a ténylegesen komoly kihívással szembeni összefogást az sem, hogy eközben Washington folyamatosan az ENSZ szétverésén munkálkodik.
Itt állunk most, s dermedten nézzük az isztambuli robbantás képeit, sajnos azonban a füst és a porfelhő feloszlása után sem tisztul igazán a kép. A tehetetlenül széttárt karok, a folyamatos árnyékbokszolás hosszú, több évtizedes háborút ígér. Ez következik egyébként magából a terror természetéből is. A szellemet ugyanis könnyű kiengedni a palackból, de nehéz oda visszatuszkolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.