A nagy szabolcsi almaháború

Az ellehetetlenülő almatermesztőktől komoly támogatásokat vont el a kormány. Verte őket az aszály, a kánikula és a jég is, a gyönge termés után pedig nem kapják meg a megszokott támogatást sem. A gazdák úgy érzik, ők nem mennek az Európai Unióba. Miközben a zsebük üres, a termelőszövetkezeti világ szétesése óta, legalább tizenöt éve nem tudni, hogy hová tűnik el a termelői és az eladási ár közötti óriási haszon. Persze, eltűnik maga a gyümölcs is! Míg Szabolcsban háznál vásárolva ötven forint a kitűnő minőségű étkezési alma kilója, a fővárosi bevásárlóközpontokban olyan „gubicsalmát” látni 120–150 forintért, amelyet a gazdák még hullóalmának is szégyellnének leadni.

Varga Attila
2003. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó néhány hete, a gazdák meghívását visszautasítva, a nyíregyházi almanapok helyett a tárca vezetése inkább a badacsonyi szőlőünnepet látogatta meg. Az almatermesztőkkel nem lehet mostanában vidám dolgokról beszélni. Számukra ugyanis javíthatatlan kárt okozott az idei aszály és a tartós kánikula, a helyenkénti jégverésről nem is beszélve. Az előbbi a termés mennyiségének csaknem harmincszázalékos csökkentésével, a hőség pedig az almamoly elleni védekezések hatásfokának, ezáltal a gyümölcs minőségének régóta nem tapasztalt leromlásával járt. Általában az almatermés nyolcvan százaléka étkezési, húsz százaléka úgynevezett léalma. Idén a fagy- és aszálykár miatt megfordult ez az arány. A minőségi termés mindössze harminc, a léalma hetven százalék. A léalma jelentős részének íze és zamata teljesíti az étkezési kategória követelményeit, a szélsőséges időjárás miatt azonban a mérete nem felel az előírásoknak.
Az almatermesztők többsége – főleg azok, akik régi ültetvényeken nem annyira kapós fajtájú gyümölcsöt termelnek – léalma leadásban gondolkodik. Nyírturán számos család a kárpótlási földeken termel almát, de anyagi okokból nyolc-tíz évvel ezelőtt mégsem tudtak újabb almafákat telepíteni. A rosszul termő fáikat elverte a jég, ezért csak hullóalmát tudtak leadni a településen megjelenő felvásárlóknak. Nincs hasznuk, a pénzük töredékéhez sem jutnak hozzá. Nevük mellőzését kérve többen is elmondták, hogy bár letelt az egy hónapos kifizetési határidő, a felvásárlók nekik még nem fizettek. Főleg az ilyen sorsú emberek mentek az utakra demonstrálni, mert úgy érzik, hogy lehetetlen helyzetbe kerültek.
A nyírturai Szalontai család 2,2 hektáron gazdálkodik. Ők hét évvel ezelőtt állami támogatással idared almát telepítettek, amely évről évre több gyümölcsöt hoz. Családi összefogással tárolót építettek, így bizakodva várják a jövőt. A családfő és felesége rokkantnyugdíjas, s úgy gondolják, hogy az idén – mivel a jégverés elkerülte a portájukat – már nyereséggel zárhatják az évet.
Viszont már az is panaszkodik, aki idejében váltott. A nyírgelsei Laskai Mihályné a sógorával közösen másfél hektár almást művel. Új telepítésű, mindössze tízéves az ültetvény. Három éve fordultak termőre az idared almát adó fák. Eddig a legnagyobb termésük kétszáz láda alma volt, ládánként 20-22 kilóval számolva. Ehhez jön a mintegy húszmázsányi hullóalma. Általában Miskolcon piacoznak, s tavaly olyan szerencsés helyzetben voltak, hogy a baktalórántházi önkormányzat vásárolt tőlük gyümölcsöt.
– Az idei év siralmas volt – mondja az asszony. Százládányi volt a termés az étkezési almából. Szerencsére a divatos idaredből ebben a községben kevés terem, így a helybeliek is vásárolgatnak tőlük, s lassanként elkopik az ötvenforintos kilónkénti áron kínált alma.
A hullóalmát a feldolgozóüzemek megbízottjai vásárolják fel. Sokan a régi telepítéseket csak egyszer permetezik, hogy léalmát termeljen. A minőségi almát 2-3 hetente kell, egy hektár szórása 15 ezer forintba kerül. Lakatosék már kiszámolták: nemigen van nyereségük az almaüzleten. Tárcsázás, kapálás, gyomirtózás – tavasztól késő őszig dolgoztak. Mondhatni a semmiért.
Jelenleg a 38 390 hektáros hazai almaültetvények jelentős része – mintegy 22 ezer hektár – található Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Mivel a gyümölcs csaknem hetven százaléka itt terem, a terméskiesés okozta veszteségek elsősorban ezt a megyét sújtják. Az alma az északkeleti országrészben negyvenezer család megélhetését garantálja, így nemcsak gazdasági, hanem szociális kérdés is, hogy a kormányzat milyen megoldást talál a válság kezelésére.
Felmérések szerint a tavaszi fagy- és az aszálykár miatt a gazdák költségeinek (hektáronként minimum félmillió forint) 40–60 százaléka nem térül meg. A veszteséget az ültetvények tulajdonosai nem tudják kigazdálkodni, ezért jövedelempótló támogatásra van szükség, amit a károkat elszenvedő termelőknek nem a felvásárlókon keresztül, hanem közvetlenül kell megkapniuk, hogy elkerüljék a gazdaságok tönkremenetelét. Az Alma Terméktanács a fentiekben már részben vázolt korábbi javaslata szerint – amelyre kormányzati válasz nem érkezett – a regisztrált termelők a szántóföldi gazdálkodók földalapú támogatásához hasonlóan juthatnának hozzá a szubvencióhoz, vagyis a gazdajegyző ellenjegyzésével nyújthatnák be igényüket az agrártárcához. A támogatást a SAPARD-hivatalok ellenőrzése mellett az APEH-en keresztül kapnák meg az ültetvények művelői. Számítások szerint termő ültetvényeknél hektáronként 80–100 ezer forintra lett volna szükség. A támogatási igény teljes összege tehát 2,5 milliárd forint körüli.
A termelőket képviselve a miniszterelnöktől kért segítséget Gazda László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat szocialista elnöke. Mint lapunkkal közölte: a minőségi alma termesztéséhez, a léalma felvásárlásához és a gyümölcs tárolásához kért kormányzati segítséget.
Úgy tűnik, hiába.
Talán érthető, hogy ezek után – október közepén – a szabolcsi gazdakörök tagjai Nyírtura és Nyírbogdány között félpályás útlezárással hívták fel követeléseikre a figyelmet. Csendes, nyugodt hangvételű demonstráció volt, az arra járókat almával ajándékozták meg a termelők. Szerintük a kormány szándékosan teszi tönkre a hazai mezőgazdaságot, és még a csatlakozás előtt fejet hajt az unió gazdasági törekvéseinek. Képviselőik elmondták: eddig egyetlen kormány sem hagyta így magára az almatermesztőket, mint ahogy az idén ősszel történt. Az agrárkormányzat egyszerűen közömbös. Példa nélkülinek tartják azt is, hogy a megyei közgyűlés elnökének levelét a miniszterelnök válaszra sem méltatta, megbízottja pedig semmitmondó üzenetet küldött. Szerintük nem igaz az Európába, de mindannyian! szocialista szlogen. Márpedig a csatlakozás vesztesei lesznek, ha nem kapnak segítséget az államtól.
Jakab Ferenc, a demonstrációt szervező Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének elnöke lapunknak úgy fogalmazott: az idei rendkívüli időjárás valójában olyan természeti csapások sorozata, amelynek következményeit még a legkorszerűbb ültetvényekben sem igazán lehetett kivédeni. A termelők tehát önhibájukon kívül kerültek olyan helyzetbe, hogy a jóval kisebb termésen belül is kevesebb az étkezési minőségű gyümölcs aránya. Ez elemi kár, amelynek részbeni enyhítését kérték a termelők. Korábban a demonstráló gazdák úgy nyilatkoztak, hogy amennyiben a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium elzárkózik az állami támogatás kifizetésétől, országos megmozdulást szerveznek. Úgy tervezték, hogy a közutak forgalmasabb pontjain első lépésben félpályás útlezárásokkal adnak nyomatékot kérésüknek. Jakab Ferenc kérdésünkre elmondta, már véget ért az almaszezon, s alábbhagyott a gazdák lelkesedése is. Sokuk úgy érzi, nem figyelnek oda rájuk, nincs értelme az utakra menniük. Ám azt mindenki tudja, hogy nem oldották meg a problémáikat.
– Tavaly a léalma felvásárlási ára kilónként tíz forint volt, amelyet a kormányzat öt forinttal támogatott – nyilatkozta a konfliktus kirobbanását követően Németh Imre földművelésügyi miniszter. Idén a felvásárlási ár eléri a húsz forintot, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium pedig továbbra sem tervezi a felvásárlási ár támogatását.
Bármilyen furcsa, az uniós csatlakozás kapcsán almaügyben más problémákkal is szembe kell nézni. Az uniós kivitelhez elengedhetetlen almaválogató gépsorok átlagosan (áfa nélkül) hatvan-hetvenmillió forintba kerülnek. A szakemberek úgy vélik, a regisztrált 23 ezer hazai almatermesztőnek,különösen a kisebb gazdaságoknak kiutat jelenthetnének a termelési, értékesítési szövetkezetek, amelyek megalakulását a kormányzat is támogatja. Egyelőre azonban vajmi csekély az érdeklődés. Az unióban pedig csak azok a termelők, szövetkezetek maradhatnak versenyképesek, amelyek egész évben megfelelő mennyiségű és minőségű gyümölcsöt kínálnak.
Apropó, minőség! Ami a szabolcsi portákon kilónként ötven forint, az a budapesti zöldségeseknél meghaladja a kétszáz forintot is. Felvásárló, nagykereskedő, kiskereskedő? Ki tudja, kinél ragad meg a haszon. Azt a szakemberek is elismerik, hogy a termelő jár a legrosszabbul, bár néha a vásárló is. A bevásárlóközpontok polcain 80–120 forintért olyan almát látni, amely Szabolcsban esetleg hullóalma lehetne.
***
Amikor a Szovjetunió „segített”
Nagyobb figyelmet kaptak az almatermesztők a szocializmusban, mint most. „A kistermelőket ma sok minden aggasztja. A többi között az, hogy a zöldség-gyümölcs piacon a központi szervek eddigi nagy nekirugaszkodásai rendre kifulladnak. Ennek következtében a termelői és a fogyasztói árak között továbbra is olyan eget verő különbség van, ami számukra – és a vásárló számára is – egyszerűen megmagyarázhatatlan. A termelői értékesítési lánc utolsó szakaszának bonyodalmai olyannyira áttekinthetetlenek, hogy mind kevesebben hisznek már abban: a termelő szép és egészséges árujáért egyszer még versenyezni fognak a felvásárlók, a feldolgozók, a bel- és külkereskedők. Sokan vallják: amíg a kistermelés érdekvédelme nem áll a maga lábán, s nem képes kellő eréllyel föllépni a kistermelői áru piaci megpróbáltatásai ellen, mindig is almaháború lesz” – olvasni a Magyar Távirati Iroda 1988. májusi jelentésében. Azóta eltelt tizenöt év, és mindez ugyancsak jellemző a jelenlegi helyzetre. Azóta. Változatlanul.
A fenti tudósítás idejét követően, néhány hónappal később, 1988. december másodikán pártértekezletet tartottak a nyíregyházi Bánki Donát Ipari Szakközépiskolában. Az eseményen megjelent Berecz János, az MSZMP Politikai Bizottságának tagja, a Központi Bizottság titkára, akinek Varga Gyula (nem tudni, milyen funkciót viselt) elmondta: mind erőteljesebben érzékelhető egy olyan politika iránti igény, amely az ország nyilvánossága előtt is határozottabban képviseli a térség gondjait, s amely hatékonyabb lépésekre képes az esélyegyenlőség megteremtése érdekében. Az előadó sajátos Szabolcs-Szatmár megyei gondként említette a térségben élők többszörösen hátrányos helyzetét, s szerinte a mezőgazdaságban évek óta bizonytalan a tájra jellemző kultúrák, így az almatermesztés jövője is. Ekkoriban Szabolcsban sok minden az almáról szólt. A környékbeli megyékből a térségbe vezényelt középiskolások és a honvédség segített be az almaszedésbe, hogy az államot vagy államapparátust gazdagítva eleget tehessünk a Szovjetunióba irányuló exportigény kielégítésére. A jó minőségű alma ment a Szovjetunióba, a gubicsokat pedig a hazai lakosság vásárolhatta meg. Néhány év múlva, elsőként 1991-ben már nem volt könnyű a jónak ígérkező almatermés értékesítése. Míg korábban évente kétszázezer tonna almát exportáltak a Szovjetunióba, attól az évtől már nem mutatkozott fizetőképes kereslet ekkora mennyiségre, s még árucserével is csak kisebb mennyiség volt eladható. Jó hír volt a termelőknek, hogy a korábbi 6-6,50 forintról 8 forintra ugrott az ipari alma felvásárlási ára. Az étkezési alma ára ekkoriban 20 forint volt a boltokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.