A vízumkényszer első napjai

November elsejétől Ukrajna, valamint Szerbia-Montenegró állampolgárai vízummal utazhatnak be Magyarországra. A hét végén viszonylag gyér forgalmat bonyolítottak le a határátkelők, ám ez valószínűleg az ünnepeknek is tulajdonítható.

Sebestyén - Székely
2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét végén kihaltak voltak Magyarország déli határátkelői. Szombaton lépett életbe a vízumkényszer a szerbia-montenegrói polgárok számára, s még nem adtak ki – nem is adhattak volna – annyi beutazási engedélyt, hogy a szokásos legyen az utasforgalom.
Ennek a gyér forgalomnak a magyarázatát azonban nemcsak a vízumkényszer életbeléptetésében látják – hiszen a szerbiai bejövő forgalom is megcsappant –, hanem abban is, hogy mindenszentek és halottak napja idején az emberek kevesebbet utaznak. A bevásárlóturizmus ilyenkor teljesen leáll. A szerbia-montenegrói polgárok, ha terveztek is magyarországi látogatást mostanában, egy időre elhalasztották, hogy ne kelljen a vízumkérelmek első hullámában részt venniük, s jó esetben néhány órát várakozniuk. Igaz, már több mint egy hete igényelni lehet a vízumot a szabadkai és a belgrádi konzulátuson, s az is igaz, hogy tucatnyi utazási iroda van az igénylők segítségére szerte a Vajdaságban, amelyek mindössze három euróért intézik a polgárok vízumkérelmét, ám a közbejött – a hét végével összekötött – október 23-i ünnepek miatt gyakorlatilag mindössze hat munkanap állt a polgárok rendelkezésére.
*
Egyelőre a jól szervezett és megfeszített munka ellenére is inkább százakban lehet mérni a kiadott beutazási engedélyeket. Nem csoda tehát, hogy nincs – és a következő napokban sem lesz még – tumultus a határátkelőkön. A vízumkiadás sokkal szervezettebben és gördülékenyebben zajlik, mint amitől a vajdasági magyarok tartottak, de sokkal körülményesebben, mint ahogyan a magyar diplomaták, képviseleti tisztviselők ígérték. A délvidékiek megértéssel, de keserűen viselik, hogy az anyaországba vízummal kell utazniuk.
Bár az ukrán–magyar határon a hét végén számottevően megcsappant a forgalom, a határőrök szerint ebből egyelőre még nem lehet általános érvényű következtetéseket levonni. Ennek oka egyrészt, hogy a vízumkényszer bevezetésének első napja éppen szombatra esett – amikor egyébként is lényegesen gyérebb a forgalom a hét többi napjához képest –, másrészt pedig az emberek többsége ezen a hétvégén elsősorban a temetőket kereste fel.
Egyébként a múlt héten már mind Ungváron, mind pedig Beregszászon nagy tömegek várakoztak a magyar főkonzulátus ügyfélfogadó irodái előtt, hogy benyújtsák vízumigényüket, illetve visszakapják vízummal ellátott útlevelüket. Lapunk érdeklődésére Viski János vezető konzul elmondta, hogy bár az utóbbi napokban lényegesen többen folyamodtak vízumért hozzájuk, az igazi roham valószínűleg csak hétfőtől kezdődik. Ebből a szempontból viszont lényeges könnyebbséget jelent a vízum kiváltása azoknak, akiknek sürgősen utazniuk kell, mivel november végéig az államhatár magyar oldalán is hozzájuthatnak a kötelező beutazási engedélyhez, ami 15 napos magyarországi tartózkodást tesz lehetővé. Ennek ellenére Beregszászon már a múlt héten is nagy volt a tumultus. A sorok már hajnali négy órakor kezdtek kialakulni, ami esetenként olyan jelenetekhez vezetett, hogy a rendőrséget kellett kihívni rendet teremteni. Ezzel kapcsolatosan néhány vízumigénylő arról is beszámolt, hogy egyesek már felismerték a vízumigénylési rendszerből fakadó pénzkereseti lehetőséget. Állítólag vannak, akik már kora reggel sorszámot váltanak, amit később a kígyózó sorokat megkerülni kívánó személyeknek 20 hrivnyáért adnak át.

Riport az 5. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.