Az exbróker csak jövőre kerülhet haza

A Bécsi Legfelső Tartományi Bíróság döntése értelmében kiadható Magyarországnak Kulcsár Attila – erre azonban még várni kell, ugyanis az exbróker és osztrák védője fellebbezett a döntés ellen. Jogi szakértők szerint a fellebbezésben akár menedékjogot is kérhet a védelem, arra hivatkozva, hogy az ügy politikai szálai miatt Kulcsár nem számíthat Magyarországon korrekt eljárásra.

Török László
2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy pontban foglalták össze a magyar igazságügyi hatóságok a Kulcsár elleni gyanút, amely alapján kérték a volt bróker kiadatását: eszerint 44–88 millió euró közötti értékben elkövetett sikkasztás, pénzmosás, jogosulatlan banki szolgáltatás nyújtása, valamint hamisított dokumentumok felhasználása a gyanú. A kiadatásra akkor kerülhet sor, ha az adott bűntett az osztrák és a magyar törvények szerint is büntetendő.
Az osztrák bíróság helybenhagyta a kiadatást a magyar kérelem első és negyedik pontja alapján. Leopold Veigl, a határozatot ismertető osztrák bíró elmondta: az osztrák büntetőjog szerint csak az számít pénzmosásnak, ha valaki mások által bűncselekmény útján szerzett pénzt fektet be, Kulcsár Attila viszont az általa eltulajdonított összegeket használta fel. A jogosulatlan vagy nem engedélyezett banki szolgáltatás nyújtása pedig az osztrák büntető törvénykönyvben nincs jogilag szabályozva. A két ország között meglévő jogsegélyegyezmény szerint Kulcsár Attila büntetőeljárásban nem vonható felelősségre pénzmosás és jogosulatlan banki szolgáltatás miatt.
*
A K&H Equities Rt. volt alkuszának bécsi védője a tárgyaláson bejelentette, hogy a határozat miatt fellebbeznek az osztrák legfelső bírósághoz. Az osztrák bírói ügymenetet ismerő szakértőink szerint az exbróker hazaszállítása így a jövő évre tolódik. Jogászok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a fellebbezésben menedékjogot is kérhet a védelem arra hivatkozva, hogy az ügy politikai szálai miatt Kulcsár nem számíthat Magyarországon korrekt eljárásra.
A tárgyalóteremben megjelent magyar újságíróknak Kulcsár kijelentette: „határozottan visszautasítom a 14 pontos listát. Sejtem, hogy kik írták, és miért. Aljas rágalom. És csak Rejtő E. Tibort akarják befeketíteni.” A volt bróker nem részletezte, hogy milyen listára gondolt. Ugyanakkor létezik egy Kulcsárnak tulajdonított 14 pontos feljegyzés, amelyet – állítólag – Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár kérésére készített az ügy hátteréről. A július 17. óta kiadatási őrizetben levő gyanúsított az MTI kérdésére elmondta, hogy az alapvető kifejezéseket már megtanulta németül, és nem egyedül tartják fogva a cellájában.
A rendőrség szerint a kiadatás elhúzódása nem befolyásolja a nyomozást a K&H-ügyben, bár fontos lenne Kulcsár kihallgatása. Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője nem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, hogy mikorra várható jogerős döntés Kulcsár Attila kiadatásáról.
***
Házszabályt sértett a brókerbizottság.
Megsértette a házszabályt a bankbotrányt vizsgáló bizottság alakuló ülése – mondta ki az ügyrendi bizottság kormánypárti többséggel elfogadott eseti jellegű állásfoglalásában, mivel a bankbotrányt vizsgáló bizottság elnöke, Demeter Ervin (Fidesz) előzetes egyeztetés nélkül hívta meg a grémium ülésére az előző parlamenti ciklusban kormányzati pozíciót betöltő tisztviselőket, illetve fideszes politikusokat. Salamon László, az ügyrendi bizottság fideszes alelnöke megalapozatlannak nevezte az állásfoglalás-tervezetet. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.