Az ígéret megtartását várják Erdélyben

Az Erdélyi Magyar Tudományegyetemet (EMTE) működtető Sapientia Alapítvány kuratóriumi elnöke még bízik abban, hogy az Országgyűlés megtalálja a módot a kétmilliárdos támogatás előteremtésére. Kató Béla lapunknak nyilatkozva elmondta: az egyetem a sikeres alapítás után a konszolidáció időszakába lépett, s ez a folyamat rendkívül fontos az intézmény jövőjében.

Pataky István
2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint két éve működik az Erdélyi Magyar Tudományegyetem. Hol tart most az intézmény?
– Szerencsésen túljutottunk az egyetem alapításán. Jelenleg négy városban – Kolozsváron, Nagyváradon, Csíkszeredában és Marosvásárhelyen –, harmincegy szakkal működik az intézmény. A további fejlesztések ugyanakkor elengedhetetlenek. Marosvásárhelyen az idén ősszel kezdtük el egy új épület megépítését. A tervek szerint az épületnek jövő őszre állnia kellene, csakhogy egyelőre nem megoldott a finanszírozás. Kolozsváron is szükség lenne még egy infrastrukturális beruházásra. Az első, legfontosabb lépésen mindenképpen túl vagyunk. Most a konszolidáció folyamata következik, s ez sem kevésbé fontos időszak az intézmény jövőjében. Jelenleg háromszáz oktatót foglalkoztatunk, továbbképzésük halaszthatatlan feladat. Az intézménynek kétezernégyszáz diákja van. Ha a jelenlegi harmincegy szakon minden hely betelik, illetve az évfolyamok feltöltődnek, akkor nagyjából ötezer diák lesz. Ez az a minimális létszám, amellyel egy egyetemet érdemes működtetni. A tudományegyetem végső akkreditációja csak akkor lesz meg, amikor legalább három évfolyam állami egyetemeken diplomát szerez.
– A kormány csökkentené a Sapientia költségvetési támogatását. Mennyire érintené súlyosan egy ilyen a döntés az EMTE működését?
– Igencsak lesújtott minket a hír, miszerint a jövő évi állami költségvetésben csökken a támogatásunk. Mi mindvégig úgy terveztünk, azzal számoltunk, hogy az alapításkor meghirdetett kétmilliárd forintot ezúttal is megkapjuk. Egyébként az indokolt fejlesztések nagyobb támogatást igényelnek. A jelenlegi állás szerint ugyanakkor 1,7 milliárdot kap az egyetem, ez csaknem tizenöt százalékos csökkenést jelent a korábbiakhoz képest. Nem tudjuk elfogadni azt a kormányzati magyarázatot, hogy a magyarországi oktatási intézményeknél is csökkent a támogatás. Hasonlattal élve, könnyebb egy felnőtt embernek diétát rendelni, mint egy növésben levő gyereknek, akinél ez a fejlődés megtorpanását jelentheti. Később pedig már nem lehet pótolni azt, amit egyszer elmulasztottunk. A marosvásárhelyi építkezésnél például szerződéseket kötöttünk, ha az összeg hiányozni fog, jövő ősszel nem tudjuk megkezdeni az oktatást. Ugyanakkor én még bízom abban, hogy a költségvetés vitájában a képviselők mégis megtalálják a módját a beígért összeg előteremtésének. A kormány megígérte a kétmilliárdos támogatás fenntartását, remélem, az illetékesek állják adott szavukat.
– Mi az az összeg, amely biztosítaná az erdélyi magyar magánegyetem akadálytalan működését? Egy ellenzéki javaslat szerint hárommilliárd forint lenne a megfelelő mértékű támogatás a Sapientiának.
– Ha a megígért kétmilliárdot megkapjuk, az összeg elegendő lesz a már megtervezett fejlesztésekre. Jövő évben ugyanakkor egy újabb évfolyam jelenik meg, így természetes, hogy ez az összeg már kevés lesz. Úgy gondolom, a következő két évben el kellene jutni a hárommilliárdos támogatáshoz, ez jelentené az egyetem folyamatos, zavartalan működését. Lehet, hogy öt-tíz év múlva változik ez az összeg. Én azonban egyelőre nem szaladnék túlságosan előre az időben. Nekünk most az a legfontosabb, hogy a megígért kétmilliárdos költségvetési támogatást valóban megkapjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.