Az izgatás büntetése a pártállamot idézi

Balsai István MDF-es országgyűlési képviselő szerint semmi nem indokolja egy új gyűlöletbeszéd-törvény megalkotását. Az Antall-kormány egykori igazságügy-minisztere lapunknak adott interjújában hangsúlyozta: a rendszerváltozás után nem azért tették le a jogállam alapjait, hogy egy olyan, a pártállami időkben volt jogszabály köszönjön vissza ismét, amelynek alapján izgatás vádjával százakat ítéltek el annak idején. Bírálta Bárándy Pétert, mondván, súlyos hiba, hogy az igazságügyi tárcavezető nem hallatta hangját, amikor Kovács László a kormány tagjaként a Hegedűs-pert éles hangnemben véleményezte.

Tábori Gabriella
2003. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ön szerint a magyar jogrendben léteznek olyan hiányosságok, amelyek egy új gyűlöletbeszéd-törvény létrehozását indokolják?
– Semmi nem indokolja ezt. Az Alkotmánybíróság többször kifejtette álláspontját, amely szerint a jelenleg hatályos törvényi szabályozás a gondolat- és szólásszabadságot, valamint az emberi méltóságot egyformán preferálja. Biztos vagyok tehát abban, hogy ennek a törvénynek egyszerűen nincs helye a magyar jogrendszerben.
– Az Európai Parlament alkotmányügyi bizottságának megfigyelőjeként mit tapasztal, az uniós tagállamok milyen módon szabályozzák a gyűlöletbeszédet?
– Tudtommal a Magyarországon tervezetthez hasonló jogszabály egyetlen uniós tagállamban sem létezik.
– Pillanatnyilag még abban sincs egyetértés, hogy mit nevezzünk gyűlöletbeszédnek.
– Persze, hiszen ez egy szubjektív kategória, nemigen lehet definiálni. Éppen azért nem sikerül a jognak ezzel a kérdéssel megbirkóznia, mert a legnagyobb mértékű szubjektivitásra adna okot a bírósági eljárásban egy effajta törvény. A tervezet ugyanis a bíró mérlegelésére bízná, hogy alkalmas-e egy-egy megnyilatkozás, „beszéd” a gyűlöletkeltésre, illetve ennek alapján kiszabható-e szabadságvesztés. Az Antall-kormány egykori igazságügy-minisztereként mondhatom, hogy a rendszerváltozás után nem azért tettük le a jogállam alapjait, hogy egy ilyen, a pártállami időkben volt jogszabály most ismét visszaköszönjön. Ha ugyanis az MSZP és az SZDSZ megszavazza a kormány gyűlöletbeszéd-javaslatát, nem tesz egyebet, mint visszaállítja azt a törvényt, amelynek alapján izgatás vádjával százakat ítéltek el annak idején. Egyébként meglehetősen különösnek tartom a szabad demokraták eljárását ebben a kérdésben. A legutóbbi fejlemények alapján ugyanis az valószínűsíthető, hogy az SZDSZ, amely a szólásszabadság fontosságát hangoztatja, mégiscsak megszavazza az indítványt, és ezzel áthárítja a felelősséget az Alkotmánybíróságra, amelytől előzetes normakontrollt vár.
– A vita azután lángolt fel, hogy a táblabíróság ifjabb Hegedűs Loránt ügyében meghozta az ismert döntését. Egyetért azokkal, akik Tamás Gáspár Miklós – a bírák nagy részét leantiszemitázó – írását egy lapon emlegetik Hegedűs galíciai jöttmentekről szóló cikkével?
– Egyetértek azokkal, akik szerint ifjabb Hegedűs Loránt és Tamás Gáspár Miklós írásai egyaránt szélsőségesek. Ráadásul a kormány javaslata – ha megszavazná a parlament – egyformán büntethetővé tenné mind a kétfajta megnyilatkozást. Éppen ez volt egyébként a büntető törvénykönyv módosítása elleni liberális fellépés egyik érve. A jogszabály elfogadásával akár az is előfordulhatna, hogy rabbiknak kell a bíróság elé állniuk, mert azt mondják, a zsidóság Isten kiválasztott népe, amellyel tulajdonképpen különbséget tesznek egyes csoportok között. A Magyar Hírlapban megjelent publicisztika szerzője tehát elítélhető lehetne, hiszen a fél bírói kart leraszszistázta, lenőgyűlölőzte. Ez utóbbi vélekedése azért is érdekes, mert köztudomású, hogy a bírói kar 82 százaléka nőkből áll. De különösen felháborítónak tartom, hogy a bírák gyermekeit is az általa megvetettnek tartott kategóriába sorolta. Szerintem ez a cikk lehetne az állatorvosi ló a gyűlöletbeszéd-törvény kapcsán.
– Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke a közjogi méltóságokhoz fordult, állásfoglalásukat kérve. A szólásszabadság jogát szem előtt tartva menynyiben volt indokolt ez a lépés?
– A magam részéről szükségszerűnek tartom Lomnici fellépését. Megjegyzem, a bírálatok jó része olyan személyektől érkezik – filozófusoktól, pszichiáterektől és rádióriporterektől –, akiknek nincs jogi végzettségük. Sajnos a Legfelsőbb Bíróság elnökének levelére érkezett válaszokból az derül ki, hogy egyedül Mádl Ferenc köztársasági elnök értette meg Lomnici felvetését. Megengedhetetlen ugyanis, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök például a válaszában – egyáltalán nem burkolt formában – ismételt kritikát fogalmazott meg a bíróságokra vonatkozóan. Arról beszélt ugyanis a maga sajátos, kissé nehezen követhető stílusában, hogy milyennek kéne lenniük a bírósági ítéleteknek. Szili Katalin reagálásával kapcsolatban pedig kénytelen vagyok azt mondani, hogy az Országgyűlés elnöke egyszerűen mellébeszél. Lomnici Zoltán felvetését azért is tartom indokoltnak, mert mindinkább terjedő jelenség a bíróságokkal szemben tapasztalható személyes indíttatású támadások miatti fellépés. Kénytelen vagyok ebbe a körbe sorolni a Polt Péter legfőbb ügyészt érő kormánypárti támadásokat, illetve azt a nemtelen hadjáratot, amelyet a koalíció Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elnöke ellen folytat.
– Bárándy Pétert egyik csoporthoz sem sorolta, pedig a múlt csütörtökön a miniszter közös sajtótájékoztatót tartott a főbíróval. A tárcavezető megnyilvánulása értelmezhető Lomnici Zoltán melletti kiállásként?
– Szomorúan figyelem Bárándy Péter fellépését ebben a kérdésben. Az én felfogásom szerint a magyar kormány igazságügy-minisztere a legfőbb felelőse a kormány alkotmányos működésének. Jogalkotási feladatai mellett kötelessége a kabinettagok megnyilvánulásainak alkotmányos felügyelete is. Így súlyos hibának tartom, hogy Bárándy Péter nem hallatta hangját, amikor Kovács László a kormány tagjaként a Hegedűs-pert éles hangnemben véleményezte. Ehhez képest mellébeszélésnek tartom, hogy a Lomnici Zoltánnal tartott egyeztetést követően azt hangoztatta: nem helyes, ha egy közíró stílusát minősítjük, és egy szabad gondolkodó azt ír, amit akar. A kormánytagok nyilatkozatai különösen sajnálatosak, hiszen meggyőződésem, hogy a demokratikus intézményrendszer elleni vélt támadásokkal szemben nem a büntetőjog eszközeivel kell harcba szállni. Helyette a közélet valamennyi szereplőjének, főként a politikusoknak kell ennek erősítésén fáradozniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.