Tarjányi Péter, a ProWare Kft. ügyvezető igazgatója szerint a cég „likvidálása” összefüggésben lehet vállalkozása korábbi tevékenységével, amely miatt kényelmetlenné vált a „jelenlegi hatalom néhány tagja számára”, ugyanis „beleláttak egyes politikusok lapjaiba”, és ez sértette azok érdekeit – ezt maga az üzletember jelentette ki sajtótájékoztatóján. Ismert: a vállalkozás a Nemzeti Adatvagyon-védelmi Központ (NAVK) megvalósításában működött közre, mintegy 400 millió forintos teljesítéseit azonban mind a mai napig nem fizette ki a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) egyik cége, a végelszámolás alatt lévő In-Forrás Kht. A ProWare vezetője nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy pert indítanak a cég ellen, amenynyiben nem kapják meg pénzüket.
Tarjányi kifejtette: a sztrádacégek vizsgálata után tavaly augusztusban elküldték jelentésüket az NA Rt. felügyelőbizottságának, valamint Szalay Gábornak, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium akkori politikai államtitkárának is, és ebben felhívták a figyelmet többek között arra a veszélyre, amit az átmenetileg szabad pénzeszközök jelentenek a földkisajátítások kapcsán.
Elmondta: már 2000-től történtek pénzkihelyezések az ÁAK-nál. Az ÁAK-nál és az NA Rt.-nél a brókerbotrány után elrendelt belső vizsgálat ugyanakkor megállapította, hogy az előző ciklusban állampapírokat vásároltak, amely minden esetben kitűnő üzletnek bizonyult. Ezzel szemben a tavaly év végén a K&H Equities Rt.-re bízott 13 milliárd állami forint nem bizonyult jó befektetésnek – az ÁAK 4,2 milliárdja jelenleg zár alatt van, a gyanú szerint ugyanis bűncselekményeket követtek el vele.
A ProWare vezetője beszámolt arról is, hogy több politikus is érdeklődött a vizsgálatok iránt, így Puch László, az MSZP pártpénztárnoka, Baja Ferenc, a MeH politikai államtitkára és Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár is, igaz, ez utóbbi csak a Kulcsár-ügy kirobbanása után. Baja Ferenc visszautasítja és minden alapot nélkülözőnek nevezi a ProWare Kft. ügyvezetőjének állításait az In-Forrás Kht.-nál folytatott adatmentési projektről – áll a politikus közleményében. A nemzetbiztonsági államtitkár illetékese viszont elismerte, hogy Tóth találkozott Tarjányival, ám az általa elmondottak „nem gyarapították számottevően a már meglévő információit”.
Emlékezetes: egy, a brókernek tulajdonított feljegyzésből az derül ki, hogy Puch luxusautója a Britton Kft.-től származik – ezt a politikus is elismerte. Egy hetilap ugyanakkor arról tájékoztatta olvasóit, hogy a politikusok közül Baja Ferenc neve szerepel a legtöbbször egy Kulcsárnak tulajdonított határidőnaptárban. Beszámoltunk arról is, hogy az exbróker „postása”, Sz. Gyula tanúként terhelő vallomást tett a politikusra.
Tarjányi szerint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) azért akarja titokban, közbeszerzési eljárás nélkül megvalósítani a NAVK-ot, hogy egy politikailag támogatott multinacionális és egy magyar informatikai cég kapja meg az egyik legnagyobb és legfontosabb projektet. Hozzátette: szerinte a NAVK megvalósításához nem kell 5,2 milliárd forint, és közbeszerzés útján is megvalósítható a program. A központban egyébként a minisztériumok és háttérintézményeik saját anyagait, illetve dokumentumait tárolnák, hogy azok biztonságosan archiválva és az esetleges illetéktelen behatolásoktól és kémszoftverektől is védve legyenek.
Az IHM cáfolta Tarjányi azon állítását, hogy a NAVK létrehozása kapcsán felhasználta volna a ProWare Kft. korábbi koncepciójának dokumentációját. A tárca korábban közölte: közbeszerzési eljárástól a jogszabályban meghatározott, a titokvédelemhez szükséges mértékig történő eltérésnek az engedélyezését kérte.
***
Vádemelés Bácskai ellen. Hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással és gondatlanságból elkövetett államtitoksértéssel vádolta meg tegnap Bácskai Jánost, a maffiaellenes központ tisztségéből felfüggesztett vezetőjét a Fővárosi Katonai Ügyészség. A vádirat alapján a dandártábornok Kulcsár kérésére, hatáskörét túllépve intézkedett arról, hogy a bűncselekményekre utaló banki iratokat a rendőrség vizsgálja. Az ügyészség szerint ezzel elvonta a dokumentumok ellenőrzésétől és a feljelentés lehetőségétől a PSZÁF-ot. Ilcsik Sándor, Bácskai védője elmondta: a tábornok nem vont el iratokat a felügyelet elől, csak ezek másolatát juttatta el az ORFK nyomozói számára. A vádhatóság szerint Bácskai a birtokába került titkos iratokat szabálytalanul kezelte, és így lehetőséget adott arra, hogy ahhoz illetéktelenek esetleg hozzáférhessenek – ezt az ügyvéd is elismerte. Az ügyészség úgy véli, hogy Bácskai mindezt a „várható büntetőeljárás sikerének meghiúsítása céljából”, annak tudatában tette, hogy Kulcsár bűncselekményeket követett el. (S. P.)

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül