Ez év februárjában az oktatási és az akkori kultuszminiszter a filmszemle sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az Oktatási Minisztérium (OM) az ősztől bevezetendő mozgókép- és médiaismeret nevű tantárgy segédanyagaként DVD-ken ötven magyar filmet kíván átadni első körben ezer középiskolának. Információink szerint a százmilliós projektben DVD-lejátszók megvétele is szerepel. A bejelentés szerint a technikai kivitelezésben az Antenna Multimédia Kht., a szervezésben és a megvalósítás menetének kidolgozásában pedig a Mokép vesz részt. Bár akkor, amikor már a három film bemutatótekercse, úgynevezett demója készen volt, az Antenna Multimédia Kht.-ban az illetékesként kapcsolt Nagy Attila még nem tudott, nem hallott a projektről. Horváth György, a Mokép vezérigazgatója viszont bemutatta nekünk az elkészült DVD-ket, s szerinte, ha digitalizálják a magyar filmtörténeti archívumot, az az oktatáson kívül is használható lesz. Elmondása szerint első lépésként a Moképet mint az 1987 előtt gyártott magyar filmek jogtulajdonosát kereste és bízta meg a sorozat gondozásával az oktatási miniszter. Ezután a Magyar Filmarchívum vezetőjével és az Antenna Multimédia Kht.-val, amely a technikai hátteret biztosítja, megállapodtak a kidolgozás menetéről. A cél az, hogy 55 DVD-ből álló sorozatban eljuttassák első lépcsőben ezer középiskolának a magyar filmtörténet alkotásainak legjavát a kezdetektől napjainkig. A megállapodás szerint 6,5 millió forintból a digitalizálandó filmek listájának öszszeállítása és a feldolgozás menetének előkészítése, valamint a szakértői testület felállítása a Mokép feladata. A szakértői testület javasolta, hogy mely 52 magyar játékfilm és milyen módszertani anyag kerüljön az 55 lemezre. A Mokép vállalta, hogy a Körhinta (Fábry Zoltán), a Szerelem (Makk Károly) és a Megáll az idő (Gothár Péter) demóját elkészíti. Horváth szerint amennyiben a projekt megvalósulása érdekében összefogó minisztériumok döntenek az indításról, a korrekciók után filmenként 410 ezer forint többletköltséggel megszülethet a háromszor ezer darab kópia. Mint mondta, a Mokép dolgozói ezért a munkáért nem kaptak honoráriumot, a cég nem számolt fel jogdíjakat. A 6,5 millió forint a technikai költséget, illetőleg a most elészült interjúkat fedezte.
Ugyanakkor más filmes szakértők szerint figyelemre méltó, hogy a programban részt vevők jól ismerik egymást, hiszen Horváth György, a Mokép jelenlegi igazgatója az SZDSZ-es Magyar Bálint régi bizalmi embere, aki egyben a Titanic filmjelenlét-fesztiválokat rendező cég tulajdonosa is. A projektben részt vesz az Antenna Multimédia Kht. is, amelynek élén Kövesdy Gábor áll. Ő korábban, hosszú időn át Horváth György közvetlen üzlettársaként tevékenykedett. Annak idején ők rendezték azt a homoszexuális- és leszbikus-filmfesztivált, amelynek megnyitóján Fodor Gábor SZDSZ-es politikus az emberi kultúra homoszexuális-érintettségéről beszélt. E szakértők szerint a személyi összefonódások lehetővé teszik, hogy a tranzakció végén a Mokép hatvanmillió forint nem várt támogatáshoz jusson, mivel a kész DVD-k reális előállítási költsége darabonként nyolcszázezer forint, ugyanakkor a Magyar Bálint által bejelentett, pályáztatás nélküli támogatás ötven filmre vonatkozik, és darabonként kétmillió, összesen százmillió forintról szól. Így filmenként 1,2 millió forint tiszta haszonra számíthat a Mokép, ami ötven film esetében hatvanmillió forint. Fontos adat, hogy a Magyar Mozgókép Közalapítvány és az Nemzeti Kulturális Alap pályázatain nyolcszázezer forintért többen is vállalták minőségi filmek DVD-n történő megjelentetését. Ez esetben mi indokolja a kétmilliós költséget? A szakértők szavaival – könnyen lehet, hogy e program megvalósítása során nemcsak a tanulók és az iskolák járnak jól, hanem legjobban a Mokép.
Az Oktatási Minisztérium (OM) szerint az OM– MOKÉP között létrejött támogatás összege 6,5 millió forint volt, amiből 6,1 milliót használtak fel, a fennmaradó részt vissza kell utalni. A támogatás a filmek listájának összeállítására, a digitalizálás teljes előkészítésére, szakértői testület felállítására, valamint három magyar film demoanyagainak és a hozzájuk kapcsolódó interjúknak az elkészítésére vonatkozott, ezért a minisztériumi állásfoglalás szerint egy-egy film digitalizálása nem kerülhet csaknem kétmillió forintba. Az OM és az Antenna Multimédia Kht. nem áll szerződéses viszonyban, a megvalósítást a szerződésben a Mokép vállalta. Az OM azért nem írt ki a projektre pályázatot, mivel a célt a Mokép fogalmazta meg, és kért 6,5 millió forint támogatást a minisztériumtól.
A tervek szerint a 2003–2004-es tanév végéig mintegy húsz film digitalizálása készül el és jut el az ország valamennyi középiskolájába, s a filmszemlén bejelentett ütem szerint a következő tanév végéig valamennyi filmet megkapják a középiskolák.
A számháborútól függetlenül sem világos: ha 6,5 millióból csupán a három film előkészítése és a testület felállítása történt meg úgy, hogy a Mokép eddig ingyen dolgozott, vajon mennyi lesz az 55 filmes projekt vége, ha a technikai költségeken és az interjúkészítések árán túl jogdíjat és munkadíjat is felszámítanak?

Óriási fordulat jön a hétvégén az időjárásban