Olimpiai bajnokunk szenvedélyes igazgató, nehezen állja meg, hogy ne dobja le a zakóját

Mindent megnyert a szőnyegen, sikereivel és viselkedésével is tiszteletet vívott ki magának. Lőrincz Tamás megbecsültségére jellemző, hogy évekkel élsportolói pályafutása lezárását követően is megjutalmazták: Csik Ferenc-díjat vehetett át a magyar sport napján. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok korábbi birkózó manapság is szeretett sportágáért dolgozik a Kozma István Magyar Birkózóakadémia szakmai igazgatójaként. A 38 esztendős sportember lapunknak elárulta, időnként beáll a fiatalok közé, ahogy egykor például vele is foglalkozott egyik példaképe, Majoros István. Lőrincz a sportág helyzetéről és a nemzetközi helyzetről is véleményt formált.

2025. 05. 09. 4:49
Lőrincz Tamás öltönyre cserélte a birkózódresszt, a jövő nemzedékért dolgozik Fotó: KIMBA/Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem számított ilyesfajta elismerésre azok után, hogy több mint három esztendeje befejezte aktív sportolói pályafutását. Lőrincz Tamás meg is hatódott a Puskás Arénában. A nemrég visszavonult úszóval, Telegdy-Kapás Boglárkával, valamint a parasportért sokat tevő Jeszenszky Attilával együtt érdemelte ki az életpályájukat elismerő Csik Ferenc-díjat. 

Lőrincz Tamás illusztris társaságban: Sulyok Tamás köztársasági elnök (balra) és Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár között
Lőrincz Tamás illusztris társaságban: Sulyok Tamás köztársasági elnök (balra) és Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár között
Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport

− Igazából tényleg meglepett amikor kaptam a hírt, hogy én nyertem el ezt a díjat többedmagammal. Nagyon megtisztelő, mert az élsportolói karrieremnek egy ideje vége. Most már merőben másról szólnak a mindennapjaim, igaz, még a birkózás közelében, de kifejezetten jólesett, hogy ily módon megemlékeztek a sikereimről. A sportvezetés, államtitkár úr gondolt rám. Egyébként rengeteg munka volt az eredményeim mögött. Bízom benne, hogy ezután is azzal a tudással és tapasztalattal a sportág, annak utánpótlását, ezáltal a magyar sportot tudom szolgálni − mondta lapunknak Lőrincz Tamás, aki 2021-ben ért fel a csúcsra, lett olimpiai bajnok Tokióban. 2022 eleje óta már a Kozma István Magyar Birkózóakadémia (KIMBA) szakmai igazgatójaként tevékenykedik. Kérdés, mennyire szólhat a Csik Ferenc-díja utóbbi tevékenységének.
− Talán egy kicsit mind a kettőért kaptam. Ennek a másik oldalnak, az új pályának még nagyon az elején járok. 

Igyekszem sokat tanulni, olyan emberek társaságában lenni, akik már ezen a téren is sokat tettek  le az asztalra.

 Hál’ istennek úgy gondolom, hogy a legjobb helyen vagyok, hiszen a magyar birkózósport vezetése és azok, akik körülöttem vannak, inspirálnak. Rengeteg dolgot tudok hasznosítani ezekből a sportvezetés terén.

 

Lőrincz Tamás, az olimpiai bajnok példakép

Lőrincz Tamás a közelmúltban a Magyar Nemzetnek arról nyilatkozott, nem érzett ellenállhatatlan kényszert, hogy ledobja a zakót és felmenjen a szőnyegre birkózni az országos bajnokságon. Azért néha még megmutatja a szakmai fortélyokat a fiataloknak. Főképp, hogy egykor neki is szüksége volt segítségre.
− Előfordul még, hogy beállok egy kis időre, ám szigorúan 17 éves korig lőttem be a határt. Afölött már nagyon erősek a srácok. Szükség is van rá, mert visszaemlékezve az én pályafutásomra, a legtöbbet akkor tapasztaltam, amikor a régi nagyok valamelyikével, mondjuk Majoros Istvánnal adódott lehetőségem edzeni. 

Odahívott, hogy „Gyere, kicsi, rakjuk akkor egy órán keresztül a kart!”, és abból nagyon-nagyon sokat tud tanulni egy fiatal. 

Ezért is igyekszem időnként beszállni az akadémisták közé.

Olimpiai bajnok tanácsai: Lőrincz Tamás időnként beszáll a fiatalok közé
Lőrincz Tamás időnként beszáll a fiatalok közé
Fotó: KIMBA/Facebook

Az ötkarika súlya

A személyes példamutatásra oly módon is szükség van, hogy a fiatalok lássák a legjobb felnőtteket a világversenyeken. A párizsi olimpiáról érem nélkül tértek haza a magyar birkózók…
− Aki benne van a sportban, tisztában van vele, milyen egy olimpia. Próbálunk úgy kiutazni, hogy ez egy ugyanolyan verseny, mint a többi. Nem szabad túlmisztifikálni! Persze szinte lehetetlen, mert mindössze négyévente rendezik meg. A sportolónak gyerekkora óta az az álma, hogy a dobogón álljon, illetve aranyérmes legyen. Ez pluszterhet ró mindenkire. Ráadásul ha az ember készen áll, minden a helyén van, akkor is becsúszhat egy baki. Óriási jelentősége van a rutinnak és a tapasztalatnak, hogy milyen részt venni. Akinek az első olimpiája, annak nehezebb, érhetik meglepetések. Nyilván ahogy mi is, a versenyzők is mindent megtettek. Túl kell lépni ezen, főképp, hogy reményteljes az a csapat, amelyik nemrég részt vett a somorjai Európa-bajnokságon. Bízom bennük és a szakmai stábban, a szövetség vezetésében, hogy kellő rutint szerezve Los Angeles már a magyar birkózók olimpiája lesz − magyarázta a klasszis, s valóban az általa említett Eb-n hat magyar kötöttfogású férfi közül öt dobogóra állt, a szövetségi kapitány pedig egy bizonyos Lőrincz Viktor, Tamás olimpiai ezüstérmes testvére.

Kihívás a magyar birkózás előtt: toborzás, tanulás

A szőnyegen és a birkózótermeken kívül is megfordul időnként Lőrincz Tamás mint a KIMBA szakmai igazgatója. Az olimpiai bajnok nem rest népszerűsíteni a birkózást, akár iskolákban toborozva a leendő karfiolfülűeket. 
− Folyamatosan kell menni, hatalmas a harc a gyerekekért. Sajnos egyre kevesebb az a gyerkőc, aki a sportot választja. Minden lehetőséget meg kell ragadnunk, hogy felhívjuk a figyelmüket arra, mennyire fontos dolog. Sokat segít a mindennapos testnevelés, de jelen kell lennünk az óvodákban, iskolákban. Ha a birkózósport ezt nem teszi meg, minimális az esélyünk. Folyamatosan dolgozunk ezen, különböző programokat indítunk országosan és helyi szinten is. Próbáljuk felvenni a versenyt a többi sportággal úgy, hogy közben együttműködünk velük. Kölcsönösen támogatjuk egymást, ha azt látjuk, egy-egy gyerek más sportágra alkalmasabb lenne. Bízom benne, minél több gyerekkel meg tudjuk ismertetni és szerettetni a birkózást.

 

Lőrincz Tamás is úgy látja: Ázsia átvette a hatalmat

A merítési lehetőségek is komoly kérdéseket vetnek fel, több száz millió lakosú országokkal kellene felvenni a versenyt. Jellemző, hogy Japán nyolc aranyérmet szerzett birkózásban a párizsi olimpián, a napokban sznúkerben avattak kínai világbajnokot. 
− Birkózásban is kifejezetten Ázsia felé tolódás történik, ami a párizsi olimpián csúcsosodott ki igazán.

 Nem ért bennünket meglepetésként, az elmúlt években láttuk, mennyire jönnek fel. 

Azonban az, amit a játékokon produkáltak, elképesztő volt. Számos ázsiai országgal nagyon jó a kapcsolatunk, utánpótlás- és felnőttválogatott-szinten is. Megyünk, figyelünk, tanulunk, és próbáljuk  a saját tradíciónkba építeni azokat az új dolgokat, amelyek hozzásegíthetik a magyarokat  a sikerhez − beszélt a követendő útról a Csik Ferenc-díjas Lőrincz Tamás.

Lőrincz Tamás a tokiói győzelem után:

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.