Élesedő vita a székelyföldi autonómiáról

2003. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten is bemutatkozott tegnap a nemrég megalakult Székely Nemzeti Tanács (SZNT). A székelyföldi autonómia létrehozását célul tűző szervezet ismertette a Csapó József által kidolgozott statútumot. Az SZNT a Székelyföld évszázados autonómiahagyományaira, a közösségek belső önrendelkezési jogára, a szubszidiaritás és az önigazgatás európai dokumentumokban szentesített elveire hivatkozik tervezetében.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke egy hét végi sajtótájékoztatón a szövetségből kiváló és új szervezeteket létrehozó személyekre utalva elmondta, hogy azok, akik politikai alternatívát akarnak kínálni az erdélyi magyarságnak, valójában tönkre akarják tenni azt a politikai erőt, amelyet a szövetség tizenhárom év alatt kialakított. Varga Attila RMDSZ-képviselő korszerűtlennek és bűnösen dilettánsnak nevezte Csapó József, az SZNT elnöke által kidolgozott autonómiatervezetet, amely – szerinte – lemásolta a hatvanas-hetvenes években készült nyugat-európai autonómiamodelleket. Úgy vélte, hogy az ortodox, balkáni Romániában ezeket nem lehet sablonszerűen alkalmazni.
Az SZNT elnöke néhány nappal ezelőtt egy sepsiszentgyörgyi sajtóértekezleten bemutatta a székelyföldi autonómia alapszabály-tervezetének román nyelvű fordítását – számolt be a kolozsvári Szabadság. A Cotidianul című bukaresti napilap román kormánypárti és ellenzéki politikusok véleményét is ismertette az SZNT-nek arról a szándékáról, hogy a román parlament elé terjessze megvitatás és elfogadás végett a dokumentumot. Ion Solcanu szenátor, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik alelnöke úgy vélekedett, szó sem lehet arról, hogy a tervezetet a román parlamentben megvitassák. Solcanu úgy vélte: „A tervezet kidolgozóit börtönbe kellene zárni.” A PSD-alelnök véleményét osztotta az ellenzéki Nagy-Románia Párt egyik szenátora, a román törvényhozás felsőháza jogi bizottságának alelnöke is. Aron Balascu szenátor szerint a tervezet megvitatásának nincsenek meg a jogi, alkotmányos feltételei. Ezzel szemben a szintén ellenzékben lévő Nemzeti Liberális Párt két parlamenti képviselője nem zárkózott a dokumentumtervezet esetleges megvitatásának lehetőségétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.