Budapesten is bemutatkozott tegnap a nemrég megalakult Székely Nemzeti Tanács (SZNT). A székelyföldi autonómia létrehozását célul tűző szervezet ismertette a Csapó József által kidolgozott statútumot. Az SZNT a Székelyföld évszázados autonómiahagyományaira, a közösségek belső önrendelkezési jogára, a szubszidiaritás és az önigazgatás európai dokumentumokban szentesített elveire hivatkozik tervezetében.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke egy hét végi sajtótájékoztatón a szövetségből kiváló és új szervezeteket létrehozó személyekre utalva elmondta, hogy azok, akik politikai alternatívát akarnak kínálni az erdélyi magyarságnak, valójában tönkre akarják tenni azt a politikai erőt, amelyet a szövetség tizenhárom év alatt kialakított. Varga Attila RMDSZ-képviselő korszerűtlennek és bűnösen dilettánsnak nevezte Csapó József, az SZNT elnöke által kidolgozott autonómiatervezetet, amely – szerinte – lemásolta a hatvanas-hetvenes években készült nyugat-európai autonómiamodelleket. Úgy vélte, hogy az ortodox, balkáni Romániában ezeket nem lehet sablonszerűen alkalmazni.
Az SZNT elnöke néhány nappal ezelőtt egy sepsiszentgyörgyi sajtóértekezleten bemutatta a székelyföldi autonómia alapszabály-tervezetének román nyelvű fordítását – számolt be a kolozsvári Szabadság. A Cotidianul című bukaresti napilap román kormánypárti és ellenzéki politikusok véleményét is ismertette az SZNT-nek arról a szándékáról, hogy a román parlament elé terjessze megvitatás és elfogadás végett a dokumentumot. Ion Solcanu szenátor, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik alelnöke úgy vélekedett, szó sem lehet arról, hogy a tervezetet a román parlamentben megvitassák. Solcanu úgy vélte: „A tervezet kidolgozóit börtönbe kellene zárni.” A PSD-alelnök véleményét osztotta az ellenzéki Nagy-Románia Párt egyik szenátora, a román törvényhozás felsőháza jogi bizottságának alelnöke is. Aron Balascu szenátor szerint a tervezet megvitatásának nincsenek meg a jogi, alkotmányos feltételei. Ezzel szemben a szintén ellenzékben lévő Nemzeti Liberális Párt két parlamenti képviselője nem zárkózott a dokumentumtervezet esetleges megvitatásának lehetőségétől.

Megvan, kiket jelöl a Fidesz alkotmánybírónak