Emlékezés a forradalom mártírjaira

Az 1956-os forradalmat követő megtorlás egyik helyszínén, a budapesti Kozma utcai Kisfogház épületében koszorúzta meg Mádl Ferenc köztársasági elnök a mártírhalált halt hősök emléktábláját. Dávid Ibolya ünnepi beszédében emlékeztetett arra, hogy a megtorlás időszakában 26 621 ártatlan embert ítélt el a magyar igazságszolgáltatás.

Hírösszefoglaló
2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MDF elnöke a kommunizmus egyik legnagyobb bűnének nevezte, hogy „a politika harcában félretette vagy annak alárendelte az alapvető erkölcsi elvárásokat”. Balás Piri László, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány kuratóriumának elnöke 1956. november 4-ét az árulás napjának nevezte, Fónay Jenő, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének volt elnöke pedig kifejtette: „nem jöhet új világ a bűnöket cipelve, azokat elfelejtve.”
*
Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke, valamint Polt Péter legfőbb ügyész a Gyorskocsi utca 25. és a Nagy Imre tér kereszteződésében található 1956-os hősök emléktáblájánál koszorúzott.
Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke a jutadombi katonahősökre emlékező soroksári koszorúzáson a szabadság, bátorság és erkölcsi emelkedettség időszakának nevezte a forradalom kitörését követő napokat, heteket.
Tegnap megkoszorúzták Kovács Béla, a Nagy Imre-kormány volt minisztere Kossuth Lajos téren álló szobrát is. Kiss Zoltán, a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt elnökségi tagja hangsúlyozta: ma sem kapta viszsza értékét 1956, „mert nem tudtuk elérni azt, hogy önfeledten, mindannyian egységesen ünnepeljük meg azt, amit a világ megünnepel”.
Az 1947 és 1956 között politikai okokból elítéltekre és kivégzettekre emlékezett tegnap a Politikai Elítéltek Közössége a budapesti Memento emlékműnél. A Himnusz eléneklése után Csuka István dandártábornok, a honvédség protestáns tábori püspöke mondott imádságot. A megemlékezésen részt vett Boross Péter volt miniszterelnök és Petkó András MDF-es országgyűlési képviselő is.

A parlamentben is megemlékeztek 1956. november 4-ről. Csáky András (MDF) napirend előtt hangoztatta: 47 évvel ezelőtt magyar árult el magyart, a hazaárulás mértéke azonban egyedi, és – reményei szerint – megismételhetetlen. Horváth Csaba (MSZP) szintén napirend előtt szólalt fel. Szerinte a nap főhajtás azon hősök előtt, akik megpróbálták a lehetetlent: megkísérelték a világ legerősebb hadseregétől megvédeni az országot. Kijelentette: mindezt a nemzeti egység tette lehetővé. Horváth szerint az a politikai erő, amely nem a nemzet egységének érdekében cselekszik, nagyon hasonlít azokra, akik a forradalom elárulói voltak ’56-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.