Kötelezővé tette a lövészetet is tartalmazó honvédelmi tanfolyamot a 14 évesnél idősebb diákok számára Lengyelország. A Krím elcsatolása, majd Ukrajna megszállása miatt érzik úgy a lengyel döntéshozók, hogy komoly az orosz fenyegetés, amire reagálni kell.
Épp ezért már a tizenéves korosztályban elkezdik a védelmi tudatosságra való nevelést, amelynek része a fegyverhasználat elsajátítása
– írja a Euronews.
Olyan replika fegyverekkel gyakorolnak a diákok, amik alkalmasak a lövészet megtanulására, de az élesben bevethetőknek csak másolatai. A katonai ruházat viselése a lőgyakorlatokon kötelező. Választható viszont az angol nyelvű kiegészítő képzés.
Néhány iskola most már teljes katonai előkészítő oktatást is kínál, ahol a diákok a védekezési technikák mellett elsősegélynyújtási ismereteket is szerezhetnek. A lengyel kormány fő célja a lakosság ellenálló képességének növelése konfliktus esetén.
Ahogy arról lapunk egy cikksorozatban is beszámolt, Európa országaiban eluralkodott a háborús pszichózis. A kormányzatok jellemzően a megváltozott biztonsági helyzetről „tájékoztatva” igyekeznek ráhangolni a lakosságot egy lehetséges háború kitörésére. Minderre ráadásul Brüsszel ráerősít, ahogy csak tud.
Uniószerte pakolják a 72 órás túlélőcsomagot
Ennek jó példája, hogy néhány hete az Európai Bizottság bemutatott egy úgynevezett felkészültségi unióról szóló stratégiát, amelyben a lakosságot látják el különböző tanácsokkal válsághelyzetek esetére. Egyebek mellett arra ösztönzik az uniós polgárokat, hogy készítsenek önellátásra tervezett túlélőcsomagot, amely 72 órára elegendő készleteket tartalmaz vízből, élelmiszerből, készpénzből, valamint olyan alapvető tárgyakból, mint zseblámpa, gyufa és öngyújtó, elsősegély-készlet, elemes rádió, töltő, illetve telefon-akkumulátor. Sőt még azt is javasolják, hogy a lakosok tartsák maguknál az azonosító okmányaik másolatait. Az Európai Bizottság egy úgynevezett uniós felkészültségi nap bevezetését is sürgeti, valamint azt, hogy a felkészültségi ismereteket építsék be az iskolai tantervekbe.