Érvénytelenítették Ragáts szerződéseit

Érvénytelenek a köztévé reklámidejének értékesítésére Ragáts Imre köztévéelnök által áprilisban kötött szerződések – döntött az MTV kuratóriumi elnöksége. Az ügylet tisztázásáig függőben tartják a hatmilliárd forintos költségvetési segítség folyósítását.

Pindroch Tamás
2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs semmiféle reklámszerződés – felelte Ragáts Imre távozás közben a vele „versenyt futó” tudósítónk kérdésére, pénteki kuratóriumi meghallgatása után. Lapunk is beszámolt arról, hogy az elnök áprilisban, még ügyvezető alelnökként – a kuratóriumi elnökség tudta nélkül – négy évre, évi kilencszázmillió forintért eladta a köztévé reklámidejét. A vevő a Starland Média Kft., az IMG Intermédia Group Kft. és a Classic Média Online Bt. volt. Információink szerint az elnök három részletben kötött szerződést, amely egyébként éppen elérte a 300 milliós határt. Akkoriban a 300 millió forintot meghaladó szerződéskötésekhez az elnökség beleegyezésére volt szükség.
A kuratóriumi elnökség pénteki döntése szerint ezek a megállapodások érvénytelenek. Amint közleményükben lefektették: az ügyben az egységes álláspont megteremtése érdekében további vizsgálatot kell lefolytatni.
*
Forrásaink szerint a kuratórium kormánypárti delegáltjai akár Ragáts leváltását is kezdeményezhetik, míg az MDF-es küldöttek a távozást akkor támogatnák, ha bebizonyosodik: a köztévét kár érte. A kuratóriumi elnökség a nagykuratóriumnak csak javasolhatja Ragáts visszahívását; a grémium kétharmada dönthet az elnök menesztéséről. Az elnökség a vizsgálat lefolytatására az MTV Rt. felügyelőbizottságát kérte fel, azzal a kikötéssel, hogy csütörtökön dönteni szeretnének az ügyben.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke arról tájékoztatott, hogy a házbizottság döntése értelmében a MTV reklámértékesítéssel összefüggő kérdéseinek további tisztázása érdekében elhalasztják a költségvetés zárszámadásának végszavazását. Az eredeti előterjesztés módosításával hatmilliárd forint költségvetési pénzhez jutna az MTV.
A Magyar Hírlap pénteki számának „Eladta a reklámidejét az MTV az RTL-nek” című cikkében ugyanakkor azt közölte: a három cég az RTL Klub érdekeltségébe tartozik. Hozzáfűzték: az egyik vásárló az IMG Médiaügynökség, amelynek egyik tulajdonosa – Somogyi Miklós – az RTL Klub legnagyobb beszállítójának, az IKO Produktion Kft.-nek, valamint magának a kereskedelmi adónak is tulajdonosa. A lap szerint a szerződés azért is előnytelen, mert a köztévé kereskedelmi osztálya már 2002-ben több pénzre szerződött: akkor egymilliárd forintért adta el a reklámidőt. Az RTL Klub aznapi közleményében cáfolta a lap állításait, és közölte: jogi lépéseket fontolgat az ügyben.
Az elnökségen belül az SZDSZ-es Kozák Márton kezdeményezte a reklámszerződések kivizsgálását. Az ügy pikantériája, hogy a párt országos tanácsa elnökének, Pető Ivánnak a fia, Pető Márk az RTL Klub jogásza. Az MTV kereskedelmi igazgatója – aki a tárgyalásokat segítette – Vidus Ildikó, egyébként az RTL Klub értékesítési vezetőjének, Vidus Gabriellának a testvére.

Aggasztó, hogy már nem az első eset, amikor kifejezetten a polgári, nemzeti vagy keresztény értékrendet magukénak valló műsorokat érik atrocitások – jelentette ki a Orbán Viktor, a Fidesz elnöke pápai sajtótájékoztatóján a köztévé Éjjeli menedék című műsorának megszüntetéséről. Szavai szerint nem egyetlen műsorról van szó, hanem a demokrácia és a szabadság kérdéséről, ezen belül is a sajtószabadságról.

Ellentmondásos ORTT-döntések
A Magyar ATV 2003. szeptember 29-i, Egyenes Beszéd című műsorában Kálmán Olga megsértette a médiatörvényt, amikor Lovas István korábban a Magyar Rádióban elhangzott jegyzetéből egy bizonyos részletet kiragadva, az egésznek célját és valóságtartalmát elferdítve tájékoztatta a nézőket – áll az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) panaszbizottságának döntésében. A műsorban Kálmán vendége Szadai Károly, a Magyar Rádió Rt. Közalapítvány elnöke volt; a műsorvezető a neki szánt kérdéseiben Lovas jegyzetéből idézve a közrádió műsorainak állítólagos rasszizmusára utalt. Az eljáró tanács szerint Kálmán nem tájékoztatott arról, hogy Lovas rádiójegyzete válasz volt Megyesi Gusztáv az Élet és Irodalom című hetilapban megjelent írására. A médiahatóság korábban saját panaszbizottságáéval ellenétes döntést hozott, amikor szeptemberben közigazgatási eljárásban százezer forintra büntette a rádiót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.