Holnap hagyja jóvá a csatlakozók felkészültségét az EU brüsszeli bizottsága. A Napi Gazdaság értesülése szerint: a magyar mezőgazdasági, illetve ezzel összefüggésben az állat- és növény-egészségügyi ellenőrzési rendszer, valamint a vidékfejlesztés intézményi lemaradása kap várhatóan súlyos figyelmeztetést, viszont a jogok korlátozását jelentő védzáradék nélkül. Későn indult a gazdaregisztráció, s kérdéses, hogy sikerül-e megbirkózni a csatlakozásig a várhatóan negyedmillió gazda bejegyeztetésével, s késett a mezőgazdasági parcellaazonosító rendszer megteremtése is. Az állatok egységes nyilvántartása és azonosítása csak a szarvasmarhák esetében készült el. Az országhatárokra tervezett tíz állat- és növény-egészségügyi hivatalból eddig csak négy állt fel. Törvénykezési lemaradás van az élelmiszer-biztonság, a közbeszerzés területén, s utóbbi pótlása nélkül nem is lehet pályázni az uniós támogatásokra.
A lap információja szerint: a magyar gazdaságpolitikát elemzők pozitívnak tekintik a költségvetési deficit lefaragására elhatározott létszámleépítést a közszférában, ám a bizottság más szakértői azért aggódnak, hogy a leépítés a fiatal, nyelveket beszélő, dinamikus szakembereket fogja érinteni, míg az apparátus merevebb része a helyén marad. A negatívumok között említik a magas költségvetési hiányt. Ennek okaként a bérnövekedés termelékenységet meghaladó ütemét tartják. Véleményük szerint a monetáris politika aláásta a forint iránti bizalmat. A belső pénzügyi ellenőrzés helyzetében némi javulást látnak. A jelentés nem tér ki a PSZÁF körüli konfliktusra. Ugyanakkor bírálja a fogyasztóvédelmet is: eltérések vannak a direktívák magyarra átültetésében, illetve ezek ellenőrző fordításában.
A Magyar Távirati Iroda úgy tudja: Magyarország makrogazdasági egyensúlyának romlását fogja rögzíteni az Európai Bizottság megfigyelési jelentése. Várhatóan méltányolni fogják a nagyon magas tavalyi államháztartási hiány leszorítására tett intézkedéseket, bár lehet, hogy ezeket kissé túlzottan is ambiciózusnak ítélik. A jelentés következetlennek minősíti a pénzügy- és árfolyam-politikát, s rámutat, ez rontotta az államháztartási és a monetáris politika közötti összhangot. Megítélése szerint nehezen elérhető cél az államháztartási hiány a GDP öt százaléka alá csökkentése. Kedvező értékelésre számíthat az egészségügyi rendszer tízéves reformprogramja. A bérek alakulásával kapcsolatban a bizottság szóvá teszi, hogy az idei reálbér-növekedés még mindig jelentősen meghaladja a termelékenység növekedését. Összességében olyan általános következtetés levonása várható, amely szerint előrehaladás tapasztalható azokon a területeken, amelyeken a tavalyi jelentés javulást sürgetett, de maradtak még megoldandó problémák.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel