Igazságosabb bértáblát követelnek

A közszektor munkavállalóit tömörítő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) „töréspontnak” tartja, ha a kormány jövőre nem építi be a közszféra illetményrendszerébe az ötvenháromezer forintos minimálbért.

Bákonyi Ádám
2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) mihamarabbi összehívását követeli a SZEF annak érdekében, hogy az ötvenháromezer forintos minimálbért – ezáltal pedig a hatszázalékos béremelést – a kormány építse be a közszféra illetményrendszerébe. – A kormányváltáskor szóbeli megállapodás történt arról, hogy a közalkalmazotti illetménytábla legalacsonyabb, A1-es kategóriája a mindenkori minimálbérrel lesz egyenlő – hangsúlyozta lapunknak Szabó Endre. A SZEF elnöke szerint, ha ez nem történik meg, a szféra alacsonyabb kereseti kategóriáiban viszszaáll az a bértorlódás, amit a kormány éppen a tavalyi, nagyarányú béremeléssel orvosolt. A bértárgyalások jelenlegi állása szerint ráadásul csak ez az intézkedés jelenthet garanciát a keresetek reálértékének megőrzésére, feltéve, ha igaznak bizonyulnak a jövőre vonatkozó 5,5-6 százalékos inflációs várakozások – tette hozzá Szabó. Az érdekvédő ugyanakkor hangsúlyozta: semmi oka nincs annak, hogy a közszektor munkavállalói a versenyszférához képest kevesebb reálbéremelésben részesüljenek jövőre, ezért a SZEF összességében két számjegyű béremelésre tesz javaslatot az OKÉT-ben. Lapunk kérdésére a SZEF elnöke úgy fogalmazott, hogy akár „töréspont” is lehet, ha a kormány nem lesz hajlandó legalább a minimálbérrel kapcsolatos követelésüket teljesíteni.

Hatvanezren távoznak a közszférából?
Lapinformációk szerint egyes minisztériumokban már ma közölhetik az érintettekkel, hogy nincs szükség további munkájukra. Ebben éppen a munkaügyi tárca járhat élen, ahol ma várhatóan kétszázöt tisztviselőtől vesznek búcsút. A gyorsaság a minisztériumok „saját érdekét” szolgálja, a pénzügyi tárca ugyanis csak az idei elbocsátások, felmondások költségeit fedezi. – A kormányprogramban semmiféle utalás nem történt arra vonatkozóan, hogy tömeges elbocsátás várható a közszolgáltatás területén – fogalmazott lapunknak Balsai István. Az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának elnöke szerint a kormány „karácsonyi ajándékaként” értelmezhető hétezer fős elbocsátás összesen húszezer családtagot érint hátrányosan. Mivel a költségvetés alapján az önkormányzatok jövőre nem kapják meg a béremelésekhez szükséges forrásokat, Balsai szerint további ötvenezer fős leépítésre lehet számítani a közszférában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.