Jánosi Kovácsot ajánlja államfőnek

Jánosi György szerint a nemzet érdekeit jól szolgálná, ha 2005 után Kovács László lenne a köztársaság elnöke. Az MSZP-ben egyetértenek abban, hogy a 2004-es EP-választások esetleges kudarca sorsdöntő lehet a párt számára.

Czirják Imre
2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meggyőződésem, hogy az EU-tag Magyarországot, a nemzet érdekeit jól szolgálná, ha 2005 után Kovács László lenne a köztársasági elnök – nyilatkozta a Népszabadságnak adott interjújában Jánosi György, az MSZP országos választmányának elnöke. A pártban az országgyűlési választás óta beszédtéma Kovács László MSZP-elnök, külügyminiszter köztársasági elnöki jelölése, ám most először beszélt erről vezető szocialista politikus nyilvánosan. A pártelnök egyébként mindig megkerülte a választ arra a kérdésre, hogy vállalná-e a posztot.
Az MSZP-n belül többen többféleképpen értelmezték Jánosi kijelentéseit.
*
Vannak, akik szerint a választmányi elnök félretette személyes sértettségét – köztudott, hogy nincsenek igazán jóban Kováccsal –, és „felismerte Kovácsban az államférfit”. Míg a másik álláspont szerint egyszerűen fel akarják morzsolni a pártelnököt, aki a Hegedűs-perben meghozott felmentő ítélet miatt az ellenzék szerint megtámadta a független bíróságot, tehát nem éppen egy államfőhöz méltó, visszafogott és megfontolt nyilatkozatot tett.
Kovács László neve egyébként Mádl Ferenc megválasztása előtt is felmerült, mint köztársasági elnökjelölt. Szekeres Imre 2000-ben már egyszer javaslatot tett arra, hogy őt indítsák el ezért a posztért. Igaz, az akkor ellenzékben lévő MSZP-nek semmi esélye sem lett volna arra, hogy ezt keresztül is vigye. Ez év szeptember elején az MSZP elnöksége azzal „lepte meg” a pártelnököt, hogy arra tett javaslatot: vezesse ő a párt listáját az európai parlamenti választásokon. Kovács erre rövid hezitálás után úgy reagált, hogy ezt csak „húzóemberként” tenné meg, azaz voksolás után lemondana, mert továbbra is szerepet vállalna a hazai belpolitikában.
Ezek után az októberi kihelyezett söjtöri kormányülés előtt néhány nappal Kovács László egy interjúban megerősítette: nem kíván újraindulni a pártelnökségért. A kormányülés utáni informális találkozón pedig a kiszivárgott hírek szerint arról állapodtak meg: a 2004-es októberi tisztújító kongresszust 2005. elejére tolják ki, ahol egyszerre nevezik meg a köztársasági és a miniszterelnök-jelöltet, valamint megtartják a párt tisztújítását. A találkozó egyik résztvevője azt is elárulta: Kovács lenne az államfő-, Medgyessy Péter pedig a kormányfőjelölt. Az MSZP-ben egyre erősödik az a vélemény, hogy a pártelnöki posztra Gyurcsány Ferenc is alkalmas lehet. A sportminiszter egyébként az elmúlt hetekben végigjárta a vidéki pártaktíva-értekezleteket, és 2005-ig „megcsinálhatja magát”.
Az MSZP-ben egyébként több neve elhallgatását kérő vezető politikus a pártvezetés fiatalítása miatt tartaná kívánatosnak Kovács László távozását az elnöki posztról. Ezek a hangok egyébként az idei tisztújító kongresszus előtt is hallhatók voltak, ám végül senki sem vállalta, hogy a győztes országgyűlési és önkormányzati választások után megmérkőzzön Kováccsal. Kovács belső ellenzéke szerint – akik egyébként a párton belüli Gyurcsány–Medgyessy-vonallal sincsenek jó viszonyban – az MSZP sorsára nézve döntő lesz a jövő évi EP-választás sikere vagy kudarca. Ha a párt veszít, akkor mindenképpen lépni kell, mert a 2006-os választások megnyerése veszélybe kerül. Miként arról hírt adtunk: a szocialisták elnöksége – a söjtöri kormányülés utáni „titkos megállapodás” ellenére – úgy foglalt állást: az EP-választások után kell dönteni a következő tisztújító kongresszus időpontjáról.
A köztársasági elnököt a parlament választja, legközelebb 2005-ben, ekkor jár le ugyanis a jelenlegi államfő, Mádl Ferenc ötéves mandátuma. Az ország legfőbb közjogi méltóságát elméletileg többpárti konszenzussal kellene megválasztania az Országgyűlésnek, ám mód van arra, hogy egyszerű (50 százalék plusz egy szavazatos) többséggel nyerje el valaki a posztot.
A szavazás titkos, az első két körben kétharmados többségre van szükség a köztársasági elnök megválasztásához, a harmadikban viszont már az egyszerű többség is elegendő.
***
Jánosi György:
Meggyőződésem, hogy az Európai Unió-tag Magyarországot, a nemzet érdekeit jól szolgálná, ha 2005 után Kovács László jelenlegi pártelnök lenne az államfő
*
Kuncze Gábor:
Nem tudok arról, hogy ilyen javaslat hivatalosan megfogalmazódott volna az MSZP-ben. Így nem látom értelmét annak, hogy a kérdéssel az SZDSZ foglalkozzon
*
Rogán Antal:
Pártpolitikust az elmúlt 15 évben még soha nem jelöltek köztársasági elnöknek. Kovács László nem a nemzet egységét, hanem megosztottságát jeleníti meg
*
Font Sándor:
Magyarországon bármi megtörténhet. Jelenleg volt operatív tiszt a miniszterelnök, és úgy néz ki, hogy egy egykori MSZMP KB-tag lesz a köztársasági elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.