A Gabonaszövetség információi szerint 2,8 millió tonna búza termett az idén Magyarországon, amelyből október közepéig ötszázezer tonna már elhagyta az országot. Ezt a mennyiséget vámárulisták nyilatkozatai és a növény-egészségügyi állomások adatai is alátámasztják, igazolják. A szakemberek szerint azonban ez az állapot azt vetíti előre, hogy az év végére 200–300 ezer tonna belföldi hiány keletkezik, sőt ez növekedhet is, ha a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) nem hirdet exportkorlátozást – értesült lapunk.
A lapunk birtokába került információk szerint az FVM érzi ennek a problémának a súlyát, és be is vezetné az exportkorlátozást, de erre nem kapott még engedélyt a Külügyminisztériumtól, sőt egyes bizalmas értesülések szerint magától Kovács László külügyminisztertől. Tudni kell ehhez azt is, hogy a mai búzaárakat mesterségesen tartják fenn, az elmúlt pénteken 45 és 49 ezer forint volt a búza tonnája a tőzsdén, ami 210 dolláros tonnánkénti árat jelent. Ugyanakkor a mértékadónak tekintett chicagói tőzsdén szintén az elmúlt pénteken 132,7 dollárba került a búza tonnája, ráadásul hajóra pakolva a Mexikói-öbölben.
Ugyanakkor októberben a molnárok tíz százalékkal emelték a liszt árát, amelyért így kilónként most hatvan forintot kell fizetni a pékeknek. Információink szerint azonban januárban újabb húszszázalékos lisztáremelésre készülnek a molnárok, 70–72 forintva emelve a kenyéralapanyag árát. Amit természetesen még a 15 százalékra emelt áfa is terhelni fog. Ilyen mértékű lisztáremelés a legnagyobb hatással természetesen a kenyérre lesz, olyanynyira, hogy ettől kezdve – a szakmai körök véleménye szerint – nem lesz olyan hely az országban, ahol kétszáz forint alatt lehet majd kenyeret kapni.
A teljességhez hozzátartozik, hogy ha nem lesz a belső szükségletek kielégítésére elegendő búza az országban, akkor importálni kell. Jelenleg harmincszázalékos vám terheli az importbúzát, amit az FVM-nek el kellene törölnie. Ha ezt a lépést nem teszi meg, akkor az importbúza ára elérheti a tonnánkénti háromszáz dollárt, ami mai árfolyamon számolva közel hetvenezer forintos tonnánkénti árat jelentene.

Fontos figyelmeztetést adott ki a NAV, lejár egy határidő!