Csupán háromezren gyűltek össze a tegnapi tüntetésen a grúz fővárosban, a tiltakozók számának csökkenése azonban nem jelenti feltétlenül a november 2-i választások után elszabaduló káosz enyhülését. Mint emlékezetes, az egy héttel ezelőtti grúziai parlamenti választásokon elkövetett állítólagos visszaélések miatt tömegek követelték az eredmények érvénytelenítését és az államfő távozását.
Némi csalás azonban nyilván nem okozta volna sem Eduard Sevardnadze elnök, sem a sokat látott kaukázusi ország kormányának ilyen mértékű mélyrepülését, ha a politikai visszásságok mellett Grúziát nem sújtaná mély gazdasági válság is. Sevardnadze bázisai megerősítése céljából tegnap az Adzsár Autonóm Köztársaságba utazott, hogy találkozzék a grúziai régió vezetőjével. Aszlan Abasidze vezeti az ellenzéki Újjászületés pártját, amely az eddig ismertetett választási részeredmények szerint a hatalmon levő Új Grúziáért tömörülésével csaknem azonos eredményt ért el. Az adzsár vezető a többi ellenzéki pártvezetőtől eltérően többnyire együttműködik a kormánnyal, és most is határozott fellépést tart szükségesnek a hatalom ellen tüntető csoportokkal szemben.
Sevardnadze útját megelőzően tárgyalóasztalhoz ült az ellenzéki pártok vezetőivel, megbeszéléseik azonban nem jártak eredménnyel. Az elnök ugyanakkor kijelentette, hogy a sikertelen találkozó után újabb tárgyalásokra hajlandó a választások érvénytelenítését követelő ellenzéki vezetőkkel.
A krízis résztvevőinek helyzetértékelése egyelőre azonban távol áll egymástól, hiszen míg Sevardnadze „néhány zászlólengető fiatalról” beszél, addig akad olyan ellenzéki is, aki egyenesen több százezer szavazat eltüntetését hangoztatja.
Vlagyimir Putyin orosz államfő vasárnap este ugyan biztosította Sevardnadzét, hogy Moszkva minden segítséget megad Grúziának, félő azonban, hogy az anarchikusnak minősített közállapotok a szavazás megismétlésével sem nyernének orvoslást.

Érettségi 2025: trükkös matekpéldákat kell megoldaniuk a diákoknak