Kennedyre emlékeztek Dallasban

Ezrek gyűltek össze az amerikai Dallasban szombaton, hogy megemlékezzenek az Egyesült Államok hajdani elnökéről, John F. Kennedyről, akit negyven évvel ezelőtt ezen a napon ért halálos lövés a texasi városban. A merénylet körülményeit máig sem tisztázták.

2003. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezni gyűltek össze a Kennedy család tagjai szombaton a Washingtonhoz közeli Arlington temetőben az Egyesült Államok 35. elnökének sírját jelző örökmécsesnél: negyven évvel ezelőtt John Fitzgerald Kennedyt éppen ezen a napon, 1963. november 22-én érte halálos lövés Dallasban. – John F. Kennedy már majdnem annyi ideje elment közülünk, amennyi ideig élt, mégis: emléke máig büszkeséggel tölti el az amerikai nemzetet, az elvesztése miatt érzett fájdalmat pedig az évek múlása sem enyhíti – mutatott rá a síremléknél tartott beszédében George W. Bush, az USA jelenlegi elnöke.
A texasi városban, ahol hivatalos ünnepséget nem rendeztek az évfordulóra, időközben ezrek rótták le tiszteletüket a máig népszerű Kennedy emléke előtt. A legtöbben a belváros azon pontja körül gyülekeztek, ahol egy, az aszfaltra festett X jelzi a merénylet helyét: itt haladt át az elnököt szállító nyitott limuzin abban a pillanatban, amikor a végzetes lövések eldördültek. Az érkezők – köztük számtalan külföldi – virágcsokrokat, zászlókat, verseket, apró tárgyakat helyeztek el a sebtében felállított emlékhelynél. Mások a Texas School Book Depository, vagyis az állami tankönyvraktár hajdani épületének hatodik emeletét kémlelték, ahol a hivatalos magyarázat szerint a tettes, Lee Harvey Oswald meghúzta olcsó, postán rendelt fegyverének ravaszát 12 óra 30 perckor – adta hírül a CNN hírtelevízió.
Az amerikaiak közül sokan még mindig jól emlékeznek, hol voltak és mit csináltak, amikor a gyilkosságot hírül adták a rádiók. – Szörnyű érzés volt; abban a korban mi mindannyian szerettük őt – nyilatkozta negyven év múltán az Associated Pressnek Jim Johns, aki 1963-ben 12 éves kisiskolás volt Houstonban. Jól emlékszem – mesélte – , hogy a tanárunk sírni kezdett, aztán a lányok is az osztályban, mi fiúk pedig egyből az oroszokat átkoztuk, mert azt hittük, ők voltak. Mindannyian háborúba akartunk menni – tette hozzá.
A merényletről máig sok elmélet születik. Egy idei felmérés adatai szerint az amerikaiak alig harmada hiszi azt, hogy Oswald egymaga lőtt, míg 51 százalékuk úgy véli, a férfi nem egyedül gyilkolt, még egy merénylő volt a tankönyvraktárban. Bár a Kennedy-gyilkosság kivizsgálására felállított Warren-bizottság 10 hónapos munka után kiadott jelentése szerint Oswald magányos gyilkos volt, a közvélemény szerint csak annyi biztos, hogy a Dallasban eldördült lövések megsebesítették John Connally texasi kormányzót is. Az autóban a kormányzón és az elnökön kívül Kennedy felesége, Jackie utazott.
Az USA első katolikus elnöke azért utazott Dallasba, mert hatalmi harc alakult ki a Demokrata Párt texasi szervezetében. Kennedy célja az volt, hogy hogy kibékítse egymással John Connally-t és a demokrata párt egyik befolyásos szenátorát, az ő viszályuk ugyanis komolyan ronthatta az elnök esélyeit a következő évben esedékes választáson. Újabb összeesküvés-elméletek születését indokolja, hogy Kennedynek állítólag voltak olyan munkatársai, akik biztonsági szempontokra hivatkozva azt tanácsolták neki az utazás előtt, hogy ne menjen el a texasi városba.
Az elnök mégis elutazott, és valaki vagy valakik lelőtték, miközben a többezres ünneplő tömeg között haladó, motoros rendőrök kísérte konvoj elején hajtott nyitott limuzinja. A hatóságok már a merénylet után néhány órával nyilvánosságra hozták a feltételezett tettes, Lee Harvey Oswald nevét, akit egy moziban fogtak el, kevéssel azután, hogy a férfi fegyverrel fenyegetőzött, majd agyonlőtt egy rendőrt, amikor igazoltatni akarták. Sokak szerint az is rejtélyes, hogy Oswald nem kerülhetett bíróság elé, mert két nappal a merénylet után Jack Ruby, egy éjszakai bár tulajdonosa a rendőrség épületében agyonlőtte, amikor a fogdából át akarták szállítani egy börtönbe. Ruby állítólag az elnök iránt érzett szeretete miatt nyúlt fegyverhez.
A korábbi felmérésekben megkérdezettek 70 százaléka úgy véli, a merénylet egy szélesebb körű öszszeesküvés része volt; a válaszadók több mint kétharmadának pedig meggyőződése, hogy a gyilkosságban a kormány keze is benne volt. Senki tudja pontosan, mi történt Dallasban 1963. november 22-én, vagy ha igen, akkor nem mondja el. A vizsgálat anyagát 75 évre titkosították, így az akták kutathatóságára 2038-ig várni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.