Kiszáll az állam a Molból

A mostani privatizáció után megmaradt, utolsó 9 százaléknyi Mol-részvényét is eladja az állam 2004 közepéig – jelentette ki tegnap a pénzügyminiszter a Reuters hírügynökségnek. A pénzpiac meglepetéssel reagált arra, hogy László Csaba a részvénykibocsátás első napján jelentette be egy újabb csomag eladását.

Erdősi Csaba
2003. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elindult tegnap a Mol-részvények jegyzése a belföldi nyilvános piacon. Ha az összes felajánlott papír elkel, az állami tulajdont kezelő ÁPV Rt. kezében a nemzeti olajtársaság mintegy kilenc százaléka marad, ám László Csaba bejelentése szerint ez is csupán fél évig. A pénzügyminiszter a Reuters hírügynökség érdeklődésére közölte: a fennmaradó csomagot nem közvetlenül valamely stratégiai befektetőnek adják el, hanem a budapesti értéktőzsdén dobják piacra 2004 közepéig. László Csaba ezzel elébe vágott azoknak a piaci spekulációknak, hogy a maradék részt a PKN-Orlennek szánnák.
A Mol és a lengyel PKN olajtársaság a múlt héten állapodott meg abban, hogy kezdeményezik egy szorosabb együttműködés lehetőségének vizsgálatát. Az előzetes szándéknyilatkozat szerint áttekintik egyebek mellett, hogy milyen előnyökkel járhat, ha a két társaság kereszttulajdonlással szerezne részvényeket egymástól. Kérdésünkre, miszerint László Csaba bejelentése meghiúsítja-e ennek a forgatókönyvnek a tárgyalását, Bacsúr György, a Mol sajtóosztályának vezetője elmondta, hogy a kereszttulajdonlás csak egy a lehetséges együttműködési módozatok közül, de az ÁPV Rt. lépései sem ezt, sem a többit nem befolyásolják. Kifejtette: a kereszttulajdonlás technikailag akkor is megoldható, ha az állam az összes részvényét eladta, ráadásul a két társaság közös vállalat létrehozásáról vagy akár a teljes fúzióról is dönthet.
Pénzpiaci szereplők meglepetéssel és megütközéssel fogadták, hogy a pénzügyminiszter éppen az induló Mol-kibocsátás első napján, a kereslet ismerete nélkül állt elő az újabb részvényjegyzés hírével. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó tőzsdei szakemberek szerint ez befolyásolhatja a részvények iránti érdeklődést, és valószínűleg ennek tulajdonítható, hogy az olajtársaság papírjai tegnap napközben 2,1 százalékpontos eséssel, a nyitó árnál 180 forinttal olcsóbban forogtak a parketten. Estére a papír ára feljebb kúszott, és 0,7 százalékpontos eséssel zárta a napot.
A mostani értékesítésben szerdán megállapított, részvényenként 7100 forintos maximumárat a Mol „méltányos árának” nevezte a pénzügyminiszter, szemben a csütörtök délelőtti, 6270 forint körüli tőzsdei árral. A most kalapács alá kerülő papírok árát egyébként csak az intézményi jegyzés lezártával, az ott kialakult árszinthez igazodva teszi közzé az ÁPV Rt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.