Kitört a számháború az agrárbüdzsé körül

Az uniós források kihasználtságától függ az agrárium jövő évi forráshiánya. A negatívum elérheti a 150 milliárd forintot is. Csikai Miklós, a Magyar Agrárkamara elnöke emlékeztetett az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalására, amely rámutat, hogy minden uniós forráshoz biztosítani kell a hazai önrészt, nehogy annak hiányában elbukjuk a közösségből érkező pénzeket. Ezért szükséges a 30 százalékos nemzeti támogatások biztosítása is a büdzsében, különösen, mivel arról határozatot is hozott a kormány.

Nagy Ottó
2003. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számháború zajlik a 2004-es agrárköltségvetés körül, ami azért zavaró, mert ha a gazdálkodók minden igényét kielégítené a jövő évi büdzsé, akkor is az eddigiektől eltérő metodikát kellene alkalmazniuk, hiszen az uniós támogatásokhoz utólag jutnak hozzá. A költségvetés azonban nem fedezi a teljes „hazai szükségletet”, és mivel az uniós forrásokra pályázni kell, azok kihasználtságának aránya határozza meg az agrárium forráshiányát, amely jövőre elérheti a 100–150 milliárd forintot – jelentette be tegnap Csikai Miklós, a Magyar Agrárkamara (MAK) elnöke.
Az elnök emlékeztetett az Agrárgazdasági Tanács 2004-re szóló állásfoglalására is, amely kimondja: a csatlakozásig az uniós felkészülésben elsőbbséget kell biztosítani szakmai és költségvetési területeken a szakmai és kormányzati szerveknek. Ehhez viszont – elsősorban nemzetgazdasági szempontból – elengedhetetlen a költségvetési források biztosítása. A különböző uniós alapok lehívásához biztosítani kell a hazai önrészt, mert nem szabad megengedni, hogy azok elvesszenek. Ezért szükséges a 2004-es költségvetésben a 30 százalékos nemzeti támogatás biztosítása is, különösen akkor, ha a kormány már az arról szóló határozatot is elfogadta – hangsúlyozta Csikai Miklós. Elmondta: a kamara szakértői szerint a jövő évben az agrárium csak hitelfelvétellel tudja finanszírozni feladatait. Ezt erősíti az agrártárca törekvése, amely január elsejétől százmilliárdos kedvezményes hitelt biztosítana a termelőknek. A kamara elnöke azonban azt is aláhúzta, hogy a támogatás és a hitel között az az alapvető különbség, hogy az utóbbit kamatostul vissza kell fizetni.
Mindezek mellett Ebele Ferenc, a Magyar Agrárkamar főtitkára úgy vélte, hogy a magyar mezőgazdaság 2004-ben finanszírozható lesz, amennyiben januárban valóban elindul az agrárkormányzat által kezdeményezett százmilliárd forintos hitelcsomag, és jövőre ősz elején a gazdák hozzájuthatnak az uniós támogatások ötvenszázalékos előlegéhez, amelyet várhatóan szintén hitelből kíván finanszírozni a kormányzat.
A MAK szerint, ha a 30 százalékos nemzeti támogatások 91,3 milliárdját összehasonlítjuk a 2004. évet terhelő determinációk több mint 80 milliárdjával (a legfrissebb hivatalos közlés szerint ez az összeg meghaladja a 89 milliárd forintot), akkor látható, hogy nemzeti támogatásra nem marad pénze a földművelésügyi tárcának. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) költségvetéséből pedig több mint 65 milliárd forint hiányzik, amelynek pótlásáról gondoskodnia kell a kormánynak.
Ebele Ferenc elmondta: a MAK nem érti, hogy egyesek miért akarják a kamara jövő évi költségvetésének megkurtítását kezdeményezni. (A hét végén Magda Sándor, a mezőgazdasági bizottság szocialista elnöke vetette fel annak lehetőségét, hogy 400 millió forinttal csökkenteni kellene a kamara költségvetését.) Ebele Ferenc közölte: az agrárkamara a jövő évben 782,4 millió forintból gazdálkodik. Ez az összeg biztosít fedezetet azon feladatok ellátására, amelyekre az agrártárcával szerződött. Ebben az összegben benne van annak a 200 tanácsadónak a foglalkoztatása is, akik a magyar gazdálkodók uniós felkészítését segítik. Hozzátette: egy tanácsadó foglalkoztatása havi 335 ezer forintba kerül, ebben az öszszegben benne van az irodabérlet, a gépkocsihasználat, továbbá a tanácsadók munkabére a közterhekkel együtt.
Várhatóan a jövő év elején indul az a százmilliárd forintos kedvezményeshitel-program, amelynek előkészítésén jelenleg is dolgoznak az agrártárcánál – nyilatkozta tegnap Németh Imre földművelésügyi miniszter a távirati irodának. A kedvezményes hitelt az agrárgazdálkodók a jövő évben azért vehetnék igénybe, mert az európai uniós csatlakozás után a közösség szabályai miatt csak „fáziskéséssel” juthatnak hozzá a támogatásokhoz. Ezt az időt kívánják áthidalni a kedvezményes kölcsönnel. A hitelt több bank is folyósítaná, ezek közül az egyik az FHB volna – tájékoztatott a miniszter.
***
Nem a pénz a lényeg.
Az európai uniós csatlakozásban nem a támogatási pénz a lényeg, hanem azok a lehetőségek, amelyeket a közösség piaca nyújt a mezőgazdaság számára – mondta tegnap a parlamentben Szanyi Tibor, a földművelésügyi tárca politikai államtitkára napirend előtti felszólalásában. Magyarország a világ legfejlettebb piacához fog csatlakozni, amit egyetlen támogatási formával sem lehet pótolni. A felszólalásra reagálva Csáky András (MDF) azt mondta: a kormány már előre mentségeket keres arra, hogy miért nem lesz sikeres az integráció a magyar mezőgazdaság számára. (P. N. O.)
***
Pénzhiány az agráriumban.
A 2004-es agrárköltségvetés 293 milliárd forint, ami az agrártárca minden pénzbeli kifizetési kötelezettségét összeadva azt jelenti, hogy legalább 140 milliárd forinttal kevesebb pénz jut az agráriumnak – emlékeztetett tegnap Medgyasszay László. Rámutatott: ha a 2004-es, a gazdák által ténylegesen felhasználható 131 milliárd forintot szembeállítjuk a 90 milliárd forintos determinációval, a csatlakozás után is fizethető nemzeti támogatások 50 és 30 százalékos nemzeti támogatások 90 milliárdjával, akkor e tételek százmilliárdnál magasabb összegre rúgnak; ez hiányzik az agráriumból. (N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.