Liechtenstein mégis aláírt

Hosszas huzavona után Liechtenstein, Norvégia és Izland aláírta az Európai Gazdasági Térség kibővítését az Európai Unióhoz jövőre csatlakozó tíz új tagállammal, köztük Magyarországgal. A fejleményt a brüsszeli Európai Bizottság elégedetten kommentálta, mert egy hónappal ezelőtt – Liechtenstein ellenállása miatt – az utolsó pillanatban elmaradt az aláírás.

MTI
2003. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg az Európai Gazdasági Térségnek a 15 EU-tagállam mellett Norvégia, Izland és Liechtenstein a tagja, de a csatlakozással egyidejűleg az új európai uniós országok is bekerülnek ebbe a térségbe. A keddi vaduzi ceremónián a három ország külügyminiszterei látták el kézjegyükkel az okiratot. Az aláírásra annak ellenére került sor, hogy közben nem oldódott meg az a vita, amely Liechtensteint két új belépővel, Szlovákiával és Csehországgal szembeállítja, s amely miatt az október közepére tervezett eredeti csatlakozási ceremónia az utolsó pillanatban elmaradt. A kis hercegség ugyanis jogtalannak tartja, hogy a II. világháborút követő Benes-dekrétumok alapján elkobozták a liechtensteini állampolgárok csehszlovákiai javait, egy kalap alá véve őket a németekkel és az osztrákokkal. Liechtenstein arra hivatkozik, hogy kétszáz éve önálló állam, s mindkét világháborúban semleges volt, ezért az elkobzott javak viszszaadását követeli. A tét nem kicsi: alapvetően olyan ingatlanokról van szó, amelyek a liechtensteini hercegi család birtokában voltak, s amelyek területe Csehországban és Szlovákiában meghaladja a hétszáz négyzetkilométert – ez négyszerese az egész hercegség területének.
A csatlakozási szerződéshez így azután olyan mellékleteket csatoltak, amelyek ismertetik a szemben álló felek álláspontját. A liechtensteini kormány szóvivője pedig közölte: folytatják a megbeszéléseket Prágával és Pozsonnyal, remélve, hogy néhány hónapon belül közös álláspontra juthatnak. Az aláírás jelentőségét az adja, hogy az új EU-tagországok az unió mellett majd Izlandon, Norvégiában és Liechtensteinben is élhetnek az egységes belső piac kínálta előnyökkel. Ráadásul e három ország a szerződés értelmében multilaterális alapon, valamint Norvégia kétoldalú szinten is támogatást nyújt majd a tíz új tagállamnak. Ezekből Magyarország a 2004. május elsejével kezdődő ötéves időszakban évente 27 millió euró támogatásra jogosult, azaz öt év alatt összesen 135 millióra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.