A búzajegyzéseket magas szinten tartották a 43. héten a befektetési alapok erőteljes vásárlási a chicagói tőzsdén. A takarmánykukorica-jegyzések jelentősen emelkedtek a múlt héten, és a piac hangulata is megváltozott a Kínában tapasztalt áremelkedés hatására. Kínában a belföldi árak két nap alatt nyolc dollárral nőttek, így az utóbbi egy hétben a drágulás 10–20 dolláros volt. A belföldi árak emelkedése az exporttevékenység viszszaesését okozhatja, ami kedvezőbb helyzetbe hozhatja az amerikai terményt, s várakozásra és pozícióik átrendezésére készteti a világpiaci szereplőket is. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon rövid távon nem várható árcsökkenés, tartott, gyengén emelkedő árszint valószínűsíthető.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 43. héten az ünnep miatt csak háromnapos volt a kereskedés. A búzapiacon alig volt aktivitás, a három nap alatt összesen 22 kontraktust kötöttek le a kereskedők. A kezdeti árcsökkenést a harmadik napon emelkedés váltotta fel. Elsősorban a közeli lejáratok erősödtek, miután a román importvám eltörlésének híre megjelent a piacon.
A kukorica piacán 139 kontraktusra született üzlet. Az árak kezdetben még estek, majd eladók hiányában ismét felfelé indultak. A betakarítás 75 százalékos befejezettségnél 4,6 millió tonnás termést mutatott négytonnás hektáronkénti átlaghozam mellett. Az ukrán kukorica továbbra is elbizonytalanítja a vevőket, de az emelkedő európai és tengerentúli árak emelhetik a magyar gabonaárakat is.
Az előző héten (44.) mintha új nap virrad volna a gabonatőzsdére: a búza legközelebbi lejáratokra limittel drágult, decemberi ára 42 500 forintra nőtt. A száguldás kedden folytatódott, és a kenyérgabona decemberi termine 43 300 forintra ugrott, de szerdán már csak 700 forintos volt az emelkedés, ami csütörtökre 650 forintra zsugorodott. Pénteken még mindig tartott a drágulás, a búza decemberi ára 350 forinttal 45 000 forintra nőtt.
A takarmánykukorica is emelkedéssel kezdte a 44. hetet, ekkor novemberi jegyzése 520 forinttal emelkedett. Ez az emelkedő tendencia, ha egyre kisebb mértékben is, de tartott, egészen csütörtökig. Ekkor 35 940 forinton zárt a novemberi jegyzés. Az utolsó kereskedési napon már vegyesen mozogtak az árak: novemberre 370 forinttal csökkent az árszint, decemberre viszont 200 forinttal emelkedve,
37 300 forintra nőtt.
Az előző héten nemcsak az árak, hanem a tulajdonosok is mozogtak a BÁT-on. A hét elején az Econorg Ingatlanforgalmazó Kft. bejelentette, hogy a BÁT részvényeiből 12 761 darabot birtokol, ami 21,27 százalékos tulajdoni arányt és szavazati jogot biztosít számára. Az Apple 2003 Kft. közölte, hogy az Argenta Forex Kft.-től 1 003 darab, az Első Pesti Malom- és Sütőipari Rt.-től 349 darab BÁT-részvényt vásárolt, amiket tovább értékesített a Cashline Értékpapír Rt.-nek. A BÁT tulajdonosai közül október 27-én a Baál Vagyonkezelő Kft. bejelentette, hogy összesen 6 114 darab BÁT-részvénnyel rendelkezik, amellyel az árutőzsde 10,19 százalékos tulajdonosa.

Ukrajna EU-s tagságáról szóló szavazásra buzdít a kormány – videó