Méltó képviselet

2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Réges-régen, amikor az MSZP-t még MSZMP-nek hívták, tagjai nem maszkírozták magukat szociáldemokratának, a polgári baloldal kifejezést még hírből sem ismerték, akkoriban Teller Ede a magyar párt felsőbb köreiben első számú közellenségnek számított. A „hidrogénbomba atyját”, a következetes antikommunistát, a fegyverkezési verseny egyik elindítóját még véletlenül sem sorolták a tiszteletre méltó emigránsok, a párbeszédképes, idegenbe szakadt hazánkfiai közé. Haragudtak rá, mondjuk ki nyíltan: gyűlölték. Teller volt az egyik okozója annak, hogy a „halandó világ” soha nem érhette utol a csőd szélén tántorgó Nyugatot, hogy az erőltetett fegyverkezési hajszába belerokkant kommunizmus végül megbukott. Régen volt, ki emlékszik már erre? Az MSZMP-ből MSZP lett, s amiért Tellert évtizedeken keresztül megvetették és átkozták, azért 1990 után hálás köszönetet mondtak, külön kiemelve a nagy tudós következetes antikommunizmusát, a fegyverkezési versenyben betöltött szerepét. Teller hirtelen a baloldal kedvenc emigránsa lett, kegyeit keresték, a szavát lesték. Olyannyira lesték a szavát, hogy halála után még egy baloldali hűségnyilatkozatot is összeeszkábáltak a nevében, jelezvén, Teller Edének nemcsak megbocsátanának, de visszafogadnák őt a haladó szellemű értelmiség nagy családjába is. Kár, hogy Teller még halála után sem akart posztkommunista manipulációk eszköze lenni, még holtában sem hagyta, hogy kommunista kövületek visszaéljenek a nevével. De megpróbálták, s ez a tény önmagában „hitelesíti” a hazai baloldal elismerő tiszteletének, áradó rajongásának őszinteségét. Nem hisszük, hogy a bolsevik gyökerű baloldali polgárok egy csapásra elfelejtették Teller múltját. Igyekeztek jó képet vágni, ám olykor a felszínre tört a lelkük mélyén fortyogó indulat is. Tellert a legnagyobb erőfeszítések árán sem lehetett a baloldali hatalom mitológiájába beleerőltetni, életművének, eszméinek, értékrendjének meghamisításához pedig nem elegendő a történelmi távlat.
Nyilván hasogató főfájást okozott a kabinetben, hogy kit küldjenek ki Teller Ede temetésére. Azt nem engedhették meg maguknak, hogy egyszerűen távol maradjanak a gyászszertartásról, elvégre a testvéri USA nagy tekintélyű tudósát, közéleti személyiségét temetik, aki ráadásul magyar származású volt. Protokollügyekben a szocialisták eddig sem büszkélkedhettek híres szakértelmükkel. Most olyan embert kellett keresniük, aki elég jelentéktelen, de feltételezhető róla, hogy nem kavar világraszóló botrányt. Végül Gyurcsány Ferencre esett a választás. Jó döntés volt, alkalmasabbat nehezen találhattak volna a szűkös készletből. Egy sportminiszter pont megfelel, hiszen Teller Edének nem sok köze volt a sporthoz, a tárca a minisztériumok hierarchiájában nincs az első tíz között, ráadásul Gyurcsány a legkevésbé népszerű miniszter. A rövidke beszéd elmondása nem okoz neki nehézséget, a megrendült gyászolók amúgy se nagyon figyelnek oda.
Végső soron biztosak lehetünk abban, hogy Gyurcsány, ha a nemzet egészét nem is, ezt a kormányt méltóképpen fogja képviselni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.