Magyarországot a kétnapos tanácskozáson Kovács László külügyminiszter képviseli, aki az elsők között érkezett az értekezletnek otthont adó nápolyi Mostra d’Oltremare kiállítási palotába, ahol az Európai Unió soros elnökségét betöltő Olaszország nevében, Franco Frattini olasz külügyminiszter üdvözölte a küldöttségvezetőket. A délolasz nagyváros valósággal megbénult csütörtök este és péntek reggel a küldöttségek mozgása és a lezárások miatt. Szinte példátlanok az óvintézkedések: közel ötezer rendőr – továbbá csendőrök, katonák, helikopterek – vigyázzák az értekezlet biztonságát.
A nápolyi tanácskozás napirendjén az alkotmány tervezetéhez a héten előterjesztett olasz összefoglaló javaslatok és módosítások szerepelnek. Ezekről alig több mint egy hét múlva ismét eszmét cserélnek a külügyminiszterek Brüsszelben, majd ugyanitt december 12–13-án az állam- és kormányfők elé került az alkotmányos szerződés tervezete.
Nápolyban tegnap zajlott az érdemi vita, a vacsora keretében pedig a megerősített együttműködést, a védelmi és biztonsági kérdéseket tekintették át a külügyminiszterek. A konklávé mai munkanapjára azok a problémák maradtak az MTI értesülései szerint, amelyekben az olasz elnökség nem terjesztett elő javaslatokat, csak az eltérő álláspontokat rögzítette. E témaköröket az állam- és kormányfők elé utalták: a többségi döntések szavazási rendjét, az Európai Bizottság majdani összetételét, továbbá az európai parlamenti helyek elosztását.
A hivatalos program szerint szombat estig tart a tanácskozás, de sokan már délután elutaznak – köztük Kovács László –, s így elképzelhető, hogy a vita már délben véget ér. Brüsszelben azt várják, hogy Nápolyban a külügyminiszterek megpróbálnak minden, nem intézményi kérdést rendezni, s csak a politikailag legkényesebb három-négy problémát hagyják a tárgyalások zárószakaszára. Jack Straw brit külügyminiszter péntek reggel a BBC-nek nyilatkozva azt erősítgette, ha nem születik megállapodás, az élet megy tovább, és utalt arra, hogy London elégedetlen a megerősített együttműködés kérdéseivel, továbbá Spanyolország és Lengyelország is vétójoggal fenyegetőzik a minősített többségi, lakosságarányú döntések tekintetében, ha megváltoztatnák a nizzai szerződést.
Magyar siker, hogy az olasz előterjesztésbe az EU alapértékei közé bekerült az utalás a kisebbségi jogokra. S mivel ez már papíron van, könnyebb védelmezni, mint e megfogalmazás ellenfeleinek elérni annak törlését. Kovács és Frattini közös taktikában is megállapodott, hogyan lehetne az olasz előterjesztésben megfogalmazott formulát érvényesíteni, megvédeni a következő tárgyalási fordulókon.
***
Fischer Brüsszelbe megy? Joschka Fischer német külügyminiszter a 2006. évi parlamenti választás után Brüsszelbe megy – közölte tegnap Daniel Cohn-Bendit, európai parlamenti képviselő, az 1968-as diáklázadások óta ismert politikus. A Fischerhez közel álló Cohn-Bendit a Die Welt című lapban pénteken megjelent interjúban úgy fogalmazott, hogy „2007-ben vagy 2008-ban jön el a pillanat”, amikor a mostani külügyminiszter Brüsszelbe költözik. Fischert az idén hónapokig emlegették az Európai Unió külügyminiszteri posztjának várományosaként, amire ő mindig azt válaszolta, hogy szívesen látja el Németország külügyminiszte-rének teendőit. A német diplomácia vezetője maga vágta el a találgatások fonalát augusztus végén, amikor jelezte: Schröder kancellárral együtt akarja megvívni a 2006-os választási harcot, ketten ismét győzelemre kívánják vinni a szociáldemokrata–zöld koalíciót. Fischer nem nyilatkozott 2006 utáni terveiről. (MTI)

Orbán Viktor és Magyarország az ukrán titkosszolgálat célkeresztjében áll