A valaha volt legintenzívebb napkitörést figyelhették meg kedden az asztronómusok. A kitörés sok milliárd tonna szuperforró gázt lökött ki a világűrbe – az anyag egy részét épp a Föld felé – adta hírül a BBC.
A robbanás olyan hatalmas volt, hogy túltöltötte a Nap felszínét vizsgáló műholdak detektorait. Kutatók szerint a tíz napja jelentősen megnőtt aktivitást mutató Nap felszínén eddig még soha nem figyelhettek meg ilyen drámai és intenzív folyamatokat.
A napkitörések osztályozására szolgáló X-skála szerint vasárnap X8-as és X3-as, hétfőn pedig szintén X3-as erősségű kitöréseket regisztráltak.
Míg az emlékezetes, múlt heti jelenségek X7-es, illetve X10-es fokozatúak voltak, a mostani, keddi napkitörés ereje jócskán meghaladhatja az X20-at is.
Mindez azt is jelenti, hogy a mostani robbanás ereje meghaladhatja az eddig mért legnagyobb, 1989. augusztus 16-án és 2001. április 2-án észlelt napkitörésekét.
A keddi jelenség a Nap nyugati peremén, a 486-os számú napfoltcsoport felett történt, azon a területen, amely a központi égitest megfigyelésének eddigi története szerint a legaktívabb naprégió. A 486-os napfoltcsoport a kitörés pillanatában nem a Föld felé irányult, ennek ellenére a kirobbant plazma egy része bolygónk felé lökődött, amely részben tegnap, részben ma éri el planétánkat, mágneses viharokat, ezeknek köszönhetően pedig a sarki fény jelenségét okozva. Bár a mágneses viharok közvetlenül nem jelentenek veszélyt az emberi szervezetre, a jelenség hatására csökkenhet a légkör felső szintjeiben található ózon mennyisége.

„Aki ilyen szintű árulást követ el, annak mennie kell” – Lajkó Fanni Kollár Kinga botrányos beszédéről