Védelmi kérdésekről, az Iránnal kapcsolatos ENSZ-határozattervezetről és más transzatlanti nézetkülönbségekről is tárgyaltak az uniós huszonötök külügyminiszterei Colin Powell-lel Brüsszelben, egy közös munkaebéden. Az amerikai külügyminiszter nem titkolta, hogy Washingtont nyugtalansággal tölti el a közös európai védelmi politika több eleme. Colin Powell hangsúlyozta: az Egyesült Államok alapvetően támogatja, hogy Európa fejlessze védelmi képességeit. Kérdésekre válaszolva úgy vélekedett, hogy az információk alapján nem lát problémát egy önálló, fegyverkezési kérdésekkel foglalkozó európai védelmi ügynökség létrehozásában sem. Az amerikai diplomácia vezetője aggodalmának adott hangot egy esetlegesen jövőben felállítandó, NATO-tól független tervezőközponttal kapcsolatban.
Az unió védelmi miniszterei még hétfői ülésükön hagyták jóvá az európai védelmi ügynökség létrehozásáról szóló tervezetet, amely a jövő nyártól kezdheti meg munkáját. Feladata az lenne, hogy koordinálja a tagállamok katonai fejlesztéseit, beszerzéseit és kutatásait az európai védelempolitika (ESDP) céljainak tükrében; emellett erősítené az öreg kontinens védelmi piacát. Az intézmény felállításáig egy jövő év elején összeülő munkacsoport vizsgálja a védelmi szerv létrehozásának és működésének pontos mikéntjét. Az már szinte teljesen bizonyos, hogy a testület nem közösségi, hanem inkább kormányközi jelleggel működne, amint az a biztonságpolitikai szerveknél szokás.
Korántsem sikerült azonban dűlőre jutniuk a feleknek a jövőben felállítandó stratégiai tervezőközpont kérdésében. Kimondva-kimondatlanul arról van szó, hogy az alkotmányát lefektető uniónak el kell döntenie: az egyre határozottabb formát felöltő közösségi védelempolitika irányítása mennyire támaszkodjon a NATO-ra.

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes