Az idei év első kilenc hónapjában az építésügyi hatóságok 15 400 új lakásra adták ki a használatbavételi engedélyt, ami 2,1 százalékos visszaesést jelent a tavalyi esztendő azonos időszakához képest – közölte a KSH. A jelentés szerint 41 100 új lakás építése kezdődhetett el a kiadott új engedélyek alapján, ami viszont 14,6 százalékos növekedés a tavalyi első kilenc havihoz képest. Ellentétben az elmúlt év tendenciájával, amikor a lakásépítésben jelentősen megnőtt a gazdasági vállalkozások szerepe, most ez az építtetői csoport az átlagosnál nagyobb visszaesést mutat. Szeptember végéig kilenc százalékkal kevesebb lakást építtettek, mint tavaly ezen időszak alatt. A hatszáz új önkormányzati lakás ugyanakkor több mint másfélszerese a tavalyinak, s emelkedett a bérlakások száma. Ugyanakkor szakértők szerint az önkormányzatok kilátástalan finanszírozási helyzete gátja lesz a jövőben a helyhatóságok bérlakásépítésének.
Minden bizonnyal a bérlakásépítések visszaesését hozza magával, hogy a korábban e célra fordított állami keretösszeg a felére apadt. A kivitelezésben az építőipari főtevékenységet végző vállalkozásoknak meghatározó a dominanciája, hiszen az új lakások 57 százalékát ezek építették. Kedvezőtlen tendencia, hogy nő a lakosság szerepe, s a tavalyinál tíz százalékkal több lakást építettek házilagos kivitelezéssel. Továbbra is változatlanul a legkedveltebb forma a családi házas építkezés, mely az új lakások 54 százalékát teszi ki. Az épített lakások átlagos alapterülete 98 négyzetméter volt. A vizsgált időszak alatt 2700 lakás szűnt meg, amely 16 százalékkal több, mint a tavalyi bázisidőszakban.
A nem lakóépületek háromnegyed részét az ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi épületek adják, településtípusonként más-más jellemzőkkel.

Orbán Viktor elmondta, mit, és miért kell megakadályozzanak a magyarok – videó