Több szempontból is sorsdöntőnek bizonyulhat az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) mai ülése, ahol a közszféra jövő évi béremeléséről tárgyalnak a szociális partnerek. Több érintett szakszervezet már bejelentette, hogy „töréspontnak” tekinti, és kész valamennyi törvényes nyomásgyakorló eszköz alkalmazására, ha a kormány nem mozdul el a jövő évre vonatkozó „béremeléssel, illetve munkahelylyel” kapcsolatos ajánlatától. A jelenleg ismert, mindössze az infláció mértékével megegyező béremelési javaslatot ugyanis nem kívánja finanszírozni a kabinet, annak költségét az önkormányzatoknak „természetes létszámfogyással” kellene kigazdálkodniuk – ez azonban harminc–ötvenezer főt érintő elbocsátást is jelenthet.
Az érdekképviseletek tízszázalékos bérfejlesztést követelnek jövőre úgy, hogy annak fedezetét a központi költségvetésből finanszírozza a kormány. Ismert, hogy a köztisztviselőket tömörítő szakszervezetek nem erősítették meg, de nem is cáfolták, hogy szükség esetén sztrájkbizottságot alakítanak. Az érdekvédők azt követelik, hogy a két év óta befagyasztott köztisztviselői illetményalap jelenlegi 33 ezer forintos összege jövőre 36 ezer forintra emelkedjen. A szakszervezetek ahhoz is ragaszkodnak, hogy a teljesítménykövetelmények ellenértékét a kormány normatív úton biztosítsa.
***
A jobboldal az elbocsátások ellen. A Magyar Demokrata Fórum és a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség nem támogatja a közszférában a kormány által elrendelt létszámcsökkentést. Balsai István (MDF) és Bernáth Ildikó (Fidesz) tegnapi sajtótájékoztatójukon úgy fogalmaztak, hogy a közigazgatás működése szempontjából felesleges és szakszerűtlen, a költségmegtakarítás szempontjából pedig vitatható az érdekegyeztetést megkerülő, idén körülbelül hétezer főt érintő létszámleépítés.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést