Számháború az oktatási büdzséről

Az MSZP szerint jövőre növekszik az oktatás támogatása. A Fidesz viszont úgy véli, csökken az erre fordított összeg, sőt szerintük többezres elbocsátásokra lehet számítani ezen a területen 2004-ben.

2003. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyítható a sokkal szűkösebb keretek ellenére, hogy 2004-ben folytatódik a jóléti rendszerváltás programja – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Jánosi György, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője, a parlament oktatási bizottságának elnöke. Tudatta: 2004-ben 11 milliárd forinttal nő a közoktatás támogatása, a felsőoktatási intézményeké pedig egymilliárd forinttal.
Jánosi kifejtette: további 1,5 milliárdos forrásbővülést jelent a felsőoktatásban, hogy megszűnik az intézmények bevétele utáni ötszázalékos elvonás. Háromszorosára emelkedik a pedagógusok osztályfőnöki pótléka, 13 százalékkal nő a minőségi pótlék, és a bérekre az szja-kulcsok csökkenése is hat. Jánosi kifejtette: az MSZP-frakció a kormánnyal egyeztet azokról a módosító indítványokról, amelyek a közoktatásnak további kétmilliárd forintot, a felsőoktatásnak pedig plusz 4-5 milliárdot juttatnának. Elképzelhetőnek tartotta, hogy a frakció akkor is támogatja ezeket a javaslatokat, ha a kabinet nem. Elmondta: az MSZP-frakció úgy egyezett bele a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációjába, hogy a stratégiai kérdésekben megmarad az állam döntő befolyása.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője minderre úgy reagált: a MSZP képviselői „vajákos asszony módjára, ráolvasással”, nem pedig az ellenzék módosító javaslatainak támogatásával akarják jobbítani a jövő évi költségvetést. Kifejtette: a közoktatásban csupán a 2002-ben megemelt bérek kifizetéséhez mintegy 100 milliárd forint hiányzik. Cinikus megnyilvánulásként értékelte a pedagógusoknak felajánlott, éves viszonylatban mintegy 0,3 százalékos keresetnövekedést.
Szerinte az egyetemek és főiskolák támogatása 2,5 milliárd forinttal csökken 2004-ben, ami az idei elvonásokkal együtt összesen 6 milliárdos hiányt jelent. Jövőre az oktatás területén dolgozóknak csak elbocsátások révén növekedhet a keresetük, a szakmai szervezetek szerint a közoktatás területén 8000, a felsőoktatás területén 3-4000 fős létszámleépítés sem elképzelhetetlen – vélekedett Sió László.
*
A Fidesz szerint a jövő évi költségvetés az oktatás és a tudomány számára tragikus, a kultúra számára rossz, az ifjúságpolitika számára pedig „zagyva” – mondta tegnap sajtótájékoztatón Pálinkás József, a Fidesz oktatási tagozatának elnöke, volt oktatási miniszter. Az államháztartás oktatási ráfordításai a GDP 6,7 százalékáról 6,4-re esnek a következő évre – közölte. Kifogásolta többek között, hogy 2004-ben a kutatásokat még áfa is terhelni fogja. Elmondta: a Fidesz kulturális tagozata állásfoglalást fogadott el, amelyben bírálják a kormány döntését a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. magánosításáról. Az oktatási minisztérium szerint Pálinkás kijelentései megalapozatlanok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.