Százezres tiltakozás

Stefan Lázár
2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlin az utóbbi idők legnagyobb méretű tiltakozó megmozdulásának színhelye volt a hét végén. A szociáldemokrata–Zöldek-kormány szorgalmazta reformtervek ellen szervezett tüntetés felülmúlt minden előzetes várakozást. A rendezők – a szakszervezetek és a szocialista PDS – eredetileg húszezer résztvevőre számítottak, végül százezer főnyi tömeg juttatta kifejezésre kritikáját a Schröder-kabinet politikája ellen. A transzparensek feliratai találóan jellemezték a tüntetők érzelmeit: „Elegünk van, le Schröderrel! Igazságosak legyenek a reformok !”
Az ország több részéből autóbuszokon érkeztek a tüntetők a fővárosba, ahol a lakosság spontán csatlakozott a felvonuláshoz. A rendezők meggyőződése szerint a kormány kilátásba helyezett takarékossági intézkedései elsődlegesen a máris szegény rétegeket, a nyugdíjasokat, a munkanélkülieket és a betegeket sújtják, a szolidaritás elvét pedig lábbal tiporják és megsemmisítik. Az aktív ellenállásra felszólító megmozdulás befejeztével Bernd Riexinger, a közalkalmazottak szakszervezetének egyik kerületi vezetője kemény támadást intézett az SPD–Zöldek-kormány ellen, és kijelentette: „Nem tűrjük el, hogy a kiharcolt és felépített szociális rendszer biztonságát arcátlan módon átalakítsák, aláássák és tönkretegyék!”
A Gerhard Schröder propagálta 2010 reformagenda ellentmondásai nemcsak az utcára vitték ki a tiltakozókat, hanem tovább szították a véleménykülönbségeket az SPD-n belül is. A kancellár ismét alátámasztotta, kitart eddigi igénye mellett, hogy a parlamentben megköveteli pártja és a Zöldek képviselőinek teljes támogatását és lemond, ha a koalíció nem hajlandó zárt sorokban fellépni mellette. Sajtóértesülések szerint a kormányfő máris megtette az előkészületeket a számára elfogadhatatlan helyzetre, és – a Passauer Neue Presse információja szerint – utódját is kiválasztotta. A lap úgy tudja: Wolfgang Clement gazdasági miniszter lenne az új kancellárjelölt. Béla Anda kormányszóvivő cáfolta e híreszteléseket, és azokat az ellenzék vágyálmának minősítette. Állásfoglalása ellentétben áll azzal a ténnyel, hogy Schröder az elmúlt hetekben többször is lemondással fenyegetőzött, ha nem kapná meg a Bundestagban a „kancellári többséget”.

Botrány
A kereszténydemokraták nyomására Martin Hohmann CDU-képviselő bocsánatot kért azért a kijelentéséért, amellyel nemcsak a német zsidók érdekképviseleteinek tiltakozását váltotta ki, hanem a Bundestag pártjainak egyöntetű kritikáját is. A hesseni honatya a német egység napja alkalmából, október 3-án tartott beszédében kitért a bolsevista forradalom történetére, a kommunista terror részleteire és hangoztatta, hogy a vezetők sorában számtalan zsidó vállalt szerepet, így – mint kifejtette – némi jogosultsággal „tettes népnek” lehet nevezni őket. A televízióban pedig igazságot követelt a németeknek, mondván: „Nem definiálhatjuk magunkat tettes népnek, amely Auschwitzot kiváltotta. Szörnyű évszázad van mögöttünk, szörnyű ideológiákkal. A fájdalmakat azonban hasonlóképpen kell megosztani.” Dieter Graumann a frankfurti zsidó hitközség nevében úgy vélekedett: Németországban az antiszemitizmus megérkezett a parlamentbe. A kereszténydemokraták vezetői tűrhetetlennek minősítették Hohmann kijelentéseit, aki végül a rá nehezedő nyomásnak eleget téve bocsánatot kért az elmondottakért. (S. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.