Szűk körű vita a gyűlöletbeszédről

Az ellenzék szerint újraállamosítja a sport világát a kormány sporttörvényjavaslata, és az olimpiai felkészülés előtt zavart kelt a szférában. A Fidesz és az MDF egyaránt az indítvány viszszavonását kérte a kabinettől tegnap a parlamentben. Az utóbbi időben nagy vihart kavart gyűlöletbeszéd-javaslat részletes vitája néhány perc után véget ért a T. Házban.

Tábori Gabriella
2003. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csekély érdeklődés mellett, gyakorlatilag néhány perc alatt folytatta le a parlament a gyűlöletbeszédre vonatkozó Btk.-módosítási javaslat részletes vitáját. Szabó Zoltán (MSZP) közölte: az emberi jogi bizottság módosító indítványt nyújtott be, amely törölné a szövegből az alsóbb- vagy felsőbbrendűségre vonatkozó részt. Erre azért van szükség – fogalmazott –, mert több vallás is azt hirdeti magáról, hogy felsőbbrendű. Ismert, hogy ezt szabta egyik feltételéül a javaslat elfogadásához az SZDSZ. Balsai István (MDF) lapunk hasábjain rámutatott: a törvényjavaslat eredeti formája többek között a rabbikat érintené, mert vallásuk szerint a zsidóság Isten kiválasztott népe.
A tegnapi vita idején egyetlen SZDSZ-es politikus sem tartózkodott az ülésteremben. Bárándy Péter igazságügy-miniszter hangsúlyozta: abban egyetértettek a parlamenti pártok, hogy szükség van a gyűlöletbeszéd korlátozására, kizárólag ennek eszközéről szólt a vita.
Megváltozik a hagyományos kiadatási eljárás, ha a Ház elfogadja az uniós tagállamokkal folytatott bűnügyi együttműködésről szóló javaslatot. A tegnap megkezdett vitában Hankó Faragó Miklós igazságügyi államtitkár kifejtette: az európai elfogatóparancs a tagállamok között felváltja a hagyományos eljárást, amely sok esetben lassúnak bizonyult. – Az európai elfogatóparancs alapkoncepciója az, hogy amikor valamely tagállam igazságügyi hatósága büntetőeljárás alatt álló vagy már elítélt személy átadását kéri, e hatóság erre vonatkozó határozatát el kell ismerni, és automatikusan végre kell hajtani az EU egész területén – fogalmazott. A törvény szabályozná a bűnügyi jogsegély részeként a tanúk, szakértők, és a vádlottak videokonferencia segítségével, illetve telefonon történő kihallgatását. A pártok egyetértenek a javaslat céljaival, ám módosításokat látnak szükségesnek.
A Ház megkezdte a közbeszerzési törvényjavaslat vitáját is. A részben jogharmonizációs célú indítványban újdonság – közölte Hankó Faragó Miklós –, hogy három közbeszerzési értékhatárt szab meg: az európai közösségi értékhatárt elérő vagy meghaladó értékű, a nemzeti értékhatárt elérő vagy meghaladó értékű és a nemzeti értékhatár alatti közbeszerzéseket. Az MSZP támogatja a javaslatot, csakúgy, mint az SZDSZ és az MDF, ám e két utóbbi frakció módosításokat tart szükségesnek. A Fidesz jelenlegi formájában nem támogatja azt, kifogásolva, hogy egy bonyolult szabályozást vezet be, a felvetődő problémákat azonban nem oldja meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.