Erősen megosztott a kormányoldal és az ellenzék a törvényjavaslattal kapcsolatban. Közvélemény-kutatók szerint a tajvaniak többsége a sziget státusának bizonytalan meghatározását támogatja. Az ellenzéki pártok által beterjesztett alkotmánymódosító törvényjavaslat értelmében – amelyet egyébként 114-96 arányban fogadott el a tajvani törvényhozás –, az ország elnökének joga van kiírni a népszavazást a függetlenségről, amennyiben Kína megtámadná Tajvant. Vita folyik továbbá olyan nem kevésbé érzékeny témákról is, mint az ország nevének és zászlajának megváltoztatása.
Kína már több ízben megtorlással fenyegette az 1949 óta de facto független szigetországot, ha jogilag is el akarna szakadni az anyaországtól. Legutóbb szerdán figyelmeztettek, hogy egy ilyen lépésre Kína „keményen fog reagálni”. Azt azonban Pekingben nem közölték, hogy konkrétan milyen ellenlépéseket terveznek.
Az Egyesült Államok megértéssel fogadja a tajvani elnök, Csen Suj-pien népszavazásra és az alkotmány megváltoztatására vonatkozó terveit – nyilatkozta egy Washingtonban szolgálatot teljesítő magas rangú tajvani diplomata. Tajvan számára létfontosságú az amerikaiakhoz fűződő viszony, hiszen Washington politikai és katonai értelemben egyaránt képes szavatolni a sziget demokratikus berendezkedését.
Az amerikai–kínai kapcsolatokban fordulópontot hozhat Ven Csia-paónak, a Kínai Népköztársaság államtanácsa elnökének jövő hónapban esedékes washingtoni látogatása. Ven Csia-pao egyébként a Washington Postnak adott vasárnapi interjújában arra ösztökélte Washingtont, hogy „riassza el” Tajvant alkotmányos és népszavazási terveitől.

Kamasz hősök mentettek életet a síneknél Piliscsabán