A földgolyó egyik felén élők – legalábbis azok, akik fölött derült lesz az ég – ritka csillagászati jelenségnek, teljes holdfogyatkozásnak lehetnek tanúi ma éjjel. Magyarországon éjfél után fél órával érdemes felpillantani az égre, akkor kezd el „zsugorodni” a telihold. Két órára teljesen elhomályosul, s csak 25 perc elteltével kezd el fokozatosan újra kifényesedni.
A Magyar Csillagászati Egyesület tájékoztatása szerint az óbudai Polaris Csillagvizsgáló ez alkalommal – tiszta idő esetén – hajnali négyig tart nyitva, hogy az égi látványosságok kedvelői teleszkóppal is tanulmányozhassák a jelenséget.
A Hold ugyanis a teljes fogyatkozás idején sem válik láthatatlanná, mindvégig halvány, többnyire vöröses színt ölt.
Ennek oka az, hogy a Nap fehér fénye a Föld légkörében megtörik, elemeire bomlik, összetevői közül azonban a vörös nem hajlamos olyan mértékű szétszóródásra, mint a színskála többi tagja. A fénytörés jóvoltából így egy kevés eljut a Hold árnyékába a vörös árnyalatú fényből.
A teljes holdfogyatkozások átlagosan tizenhárom és fél hónaponként követik egymást, amikor a Föld pontosan a Nap és a Hold közé kerül, s a Föld „elállja” a Holdra irányuló napsugarak útját. Ezért a teljes holdfogyatkozás, amikor a Föld árnyéka eltakarja a Holdat, csak teliholdkor lehetséges. Mivel azonban a Hold a legtöbbször a Föld árnyékkúpja alatt vagy fölött halad el, csak ritkán figyelhetjük meg.
Bár a teljes holdfogyatkozás alig félórás jelenség, a Hold fokozatos elsötétülését, majd kivilágosodását is érdemes nyomon követni. Amikor ugyanis a Hold kezd beleveszni a Föld árnyékába, illetve újra kikerül onnan, néhány órán át a Föld ív alakú árnyékát láthatjuk égi kísérőnkön. Az ókori görögök számára ez volt az első bizonyítéka annak, hogy a Föld gömb alakú.
Akik pusztán a holdfogyatkozás kedvéért nem látogatnának el ma éjszaka a Polaris Csillagvizsgálóba, azoknak más érdekességeket is kínálnak. Gyönyörködhetnek a még mindig Föld-közelben tanyázó Marsban, a hajnali égbolt látványos óriásbolygóiban: a Jupiterben és a Szaturnuszban, valamint érdekes előadásokat hallhatnak, illetve felvételeket láthatnak az utóbbi napok páratlan napkitöréseiről és az általuk okozott sarki fényekről. Ám ha felhős lesz az ég, akkor csak 2004. május 4-én, a következő teljes holdfogyatkozáskor várják éjszakai csillaglesre az érdeklődőket.

Eladó a vármegye legkisebb háza – különleges ajánlat Vérteskethelyről