George W. Bush amerikai elnök törvényjavaslatát a képviselőház már pénteken megszavazta. A kongresszusban 298 szavazattal 121 ellenében hagyták jóvá a csomagtervet, a szenátusban viszont jelentős hiányzás közepette közfelkiáltással elfogadták. A csomagterv 65 milliárd dollárt irányoz elő az iraki és az afganisztáni katonai műveletek költségeire a behívott tartalékosok fizetésétől a hadfelszerelés utánpótlásáig. Az elnök 20,3 milliárdot kért az iraki újjáépítésre, de a kongresszus ezt lefaragta 18,6 milliárd dollárra, amely teljes egészében térítésmentes segély lesz. A szenátus ugyanis megpróbálta a kért összeg felét kölcsönné átminősíteni, de a kísérlet elbukott a két ház közötti egyeztető tárgyalásokon, mivel az elnök kilátásba helyezte, inkább az egész csomagtervet megvétózza, mintsem elfogadja, hogy akár egyetlen dollár is kölcsön legyen. A kongresszus ugyanakkor szigorúbb elszámolásra kötelezte a kormányt a pénz felhasználásáról.
Mindeközben folytatódtak a robbantások Irakban: Tikrít térségében egy amerikai katona életét vesztette, egy társa pedig megsebesült, miután működésbe lépett egy házilagos készítésű robbanószerkezet. Bomba robbant a szintén észak-iraki Kirkuk térségében is, a várostól 40 kilométerre délre fekvő Dahuk város rendőrőrse előtt, a detonáció azonban nem követelt áldozatokat. Kirkukban amerikai katonák lelőttek egy iraki bírót, egy másik irakit pedig megsebesítettek, amikor iraki gerillák felderítésére tisztogató akciót hajtottak végre a városban. Egy bagdadi út mentén szintén pokolgép robbant, aminek következtében a szövetségesek egy katonája életét vesztette, egy pedig megsebesült. A Bagdadtól száz kilométernyire délre elterülő Kerbelában hétfő késő este egy iraki meghalt és három másik megsebesült egy pokolgép felrobbanásakor. A szerkezet egy mecset mögötti szálloda közelében lépett működésbe.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár hétfőn közölte: a végéhez közeledik az ENSZ nemzetközi személyzetének kivonása Bagdadból, és zajlik a világszervezet biztonsági előírásainak módosítása. Hozzátette: Ciprusra küldték a szervezet azon külföldi állampolgárságú munkatársait, akik a nemzetközi személyzet tagjai közül utolsóként még az iraki fővárosban voltak. Az alkalmazottak tulajdonképpen már el is hagyták Bagdadot, illetve úton vannak a földközi-tengeri szigetország felé. Tekintettel a közel-keleti országban kialakult „bonyolult helyzetre”, Spanyolország is kivonta diplomatáit Irakból – jelentette be tegnap Ana Palacio spanyol külügyminiszter. José María Aznar miniszterelnök szerint azonban a döntés még nem végleges.
Pénzbüntetést szabhatnak ki a jövőben Irakban azokra a rádió- és televízióállomásokra, amelyek erőszakra bujtogatnak, illetve egymás ellen uszítanak etnikai és vallási csoportokat. Az iraki átmeneti kormányzó tanács határozata értelmében a szabályozást figyelmen kívül hagyó adók legkevesebb 10 millió dollár büntetést kötelesek fizetni.
Őrizetben
Az iraki rendőrség Kerbelában őrizetbe vett több, régészeti leletek csempészetével gyanúsított személyt. Keddi iraki sajtójelentések szerint a lefogottak – köztük egy iráni állampolgár – az ókori Ur városából származó tárgyakat próbáltak külföldre csempészni. A rendőrök az őrizetbe vételek helyszínén cigarettadobozokba és gyógyszercsomagokba rejtve találtak a csempészárura. Nem tudni, hogy az elfogott személyek a tárgyakat egy múzeumból lopták, kereskedőtől vették, vagy egyenesen Ur városából hozták. Az Eufrátesz déli folyásánál elterülő Ur Kr. e. 2500 körül vezető szerepet játszott Mezopotámiában. (MTI)

Erre mindenkinek figyelnie kell! Vörös riasztást adott ki a Gmail