Uniós „sógori” üdvözlet Ausztriából

Isten hozott az EU-ban, sógor! – Budapesten ezzel a mottóval indult útjára az a több országot felölelő rendezvénysorozat, amellyel Ausztria az unióhoz jövőre csatlakozó országokat üdvözli. Bécs az újonnan belépők közül szombaton elsőként Magyarországot köszöntötte, mint az osztrák gazdasági miniszter fogalmazott: nem véletlenül.

Ruff Orsolya
2003. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország és Ausztria gazdasági kapcsolatai már most intenzívek: az árukereskedelem volumene ugyanis eléri a hatmilliárd eurót, és hazánkban – Németország, valamint az Egyesült Államok után – hárommilliárd euróval az osztrákok a legnagyobb befektetők. Martin Bartenstein osztrák gazdasági és munkaügyi miniszter szerint épp ezért a jövő májusi csatlakozás nem igazán jelent „gátszakadást”, ugyanakkor úgy vélte, hogy a két ország közötti kapcsolatokat tovább kell mélyíteni. – Az előjelek jók – tette hozzá a miniszter. Magyar kollégája, Csillag István annak a véleményének adott hangot, hogy a közép-európai országok gazdasági együttműködése stabilizálja a politikai kapcsolatokat és dinamizálja az európai együttműködést. A résztvevők egyébként alapvetően egyetértettek abban, hogy gazdasági értelemben a csatlakozás már régen megtörtént. Paul Lendvai, Bécsben élő magyar származású publicista pedig úgy vélte: a szakadék, azaz a még fennálló különbségek hamarabb el fognak múlni, mint azt bárki gondolná.
Egy friss felmérés szerint az újonnan csatlakozó országok közül az osztrákok (még mindig) a magyarokat látják a legszívesebben az Európai Unióban. Elemzők szerint a közös történelmi múlton, a szoros gazdasági, politikai és kulturális kapcsolatokon kívül ebben része lehet annak is, hogy az előrejelzések azt mutatják: a magyar uniós csatlakozásból a legtöbbet Ausztria profitál majd.
A szombati budapesti rendezvényen – amely az „Ausztria üdvözli Magyarország EU-csatlakozását!” alcímet viselte – elhangzott az is, hogy a hazánkban jelen lévő osztrák cégek alapvetően elégedettek, ugyanakkor a szakképzés terén még sok a tennivaló. Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Ipari és Kereskedelmi Kamara vezetője is úgy vélte: a külföldi befektetők elsősorban azt a munkaerőt keresik, amelyik – többek között – képes és hajlandó továbbképezni magát. Magyarországon jelenleg egyébként négyezer kisebb-nagyobb osztrák cég működik.
Budapesti látogatásán az osztrák gazdasági miniszter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: az, hogy a munkaerő szabad áramlása terén kért osztrák derogáció valóban hét évig tart-e, nagymértékben a gazdasági növekedés ütemétől és a munkaerő-piaci helyzettől függ. Martin Bartenstein ugyanakkor hozzátette azt is: míg Ausztriában a növekedés üteme egy százalék körül mozog, a munkanélküliség pedig három-négy százalékos, a mostani megállapodásokat be fogják tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.