A monetáris tanács változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 9,5 százalékos szintjét – jelentette be tegnap Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Hozzátette: a várhatóan javuló fundamentumok és a 250–260 forint/euró közötti árfolyamszint mellett elérhetőnek látszik a 2005. év végi négyszázalékos inflációs cél. Kiemelte, hogy a tanács monetáris szigorítással nem akarja ellensúlyozni a jövő évi adóintézkedések egyszeri árszintnövelő hatásait, mert az intézkedések nem veszélyeztetik a 2005. évi inflációs cél elérését.
A jegybank elnöke utalt az USA harmadik negyedévi hétszázalékos szárnyalására, amely beindíthatja az EU gazdaságát. Aláhúzta: Magyarországnak azonban ez sem jelent automatikus felzárkózást, gyors gazdasági növekedést. Ahhoz jó gazdaságpolitika szükséges. Az MNB jelentése szerint idén 2,9 százalékkal emelkedik a bruttó hazai termék – szemben a korábbi 3,2-vel –; a 2004-es prognózist 3,2 százalékra várják a korábbi 2,7 százalék helyett, míg 2005-re 3,6 százalékot prognosztizálnak. A folyó fizetési mérleg hiánya az idén elérheti a GDP 6,4 százalékát, jövőre hat, 2005-ben 5,3 százalék lehet. Az MNB csökkentette ez évi inflációs prognózisát, a jövő évit pedig emelte. Az idén decemberben a korábban várt 5,2 helyett 5,1 százalék lesz a 12 havi infláció, míg az éves átlagos áremelkedés 4,6 százalékot ér el.
Az MNB a jövő évi végi, decemberi inflációs prognózist 5,8-ról 5,9 százalékra emelte, míg az éves átlagos áremelkedés várható értékét 6,5-ről 6,6 százalékra növelte. Ebben a végső fogyasztást terhelő indirekt adóemelés 1,6 százalékponttal szerepel. Kérdésre válaszolva Járai a korábbi kötvényvásárlással kapcsolatban kijelentette: ez egyszeri akció volt, amellyel rég nem éltek, s a jövőben sem akarnak. A lépéssel céljuk a piaci rendellenesség megszüntetése volt. Az MTI közlése szerint az egyik vezető londoni befektetési ház rámutatott: a legutóbbi adósságpiaci intervencióval az MNB legfeljebb „némi haladékot vásárolt magának”, mert a gazdaságpolitikai következetlenségek, a sebezhető külső pozíció miatt várhatóan is-mét nyomás alá kerül a forintárfolyam. A Dresdner Bank londoni elemzői kedvező fejleményként értékelték, hogy az MNB-nek nincsenek további vásárlási tervei az államkötvénypiacon.

Szijjártó Péter: nem hagyjuk, hogy a magyarokkal fizettessék meg Ukrajna esztelen támogatásának az árát