Változik a fizetési mérleg elszámolása

MTI
2003. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évtől az újra befektetett jövedelmeket is tartalmazó, visszamenőleg átszámított folyó fizetési mérleg statisztikája azt eredményezheti, hogy az egyes években a GDP-hez mérten 2-2,5 százalékponttal is megemelkedik az adott évi folyómérleg-deficit – nyilatkozta az MTI-nek Sándor György, a jegybank ügyvezető igazgatója.
A változás abból adódik majd, hogy 2004-től az újra befektetett jövedelmeket is tartalmazó folyó fizetési mérleget a 2003. évi adatok zárásához igazodva publikálja majd először a jegybank. Az újra befektetett jövedelmek fizetési mérlegben való kimutatása a nemzetközi statisztikai módszertan által előírt követelmény. Az OECD-országok többségében, így az EU-országokban az újra befektetett jövedelmek elszámolása megfelel ennek az elvárásnak. A változások fő oka az, hogy az MNB a jövedelmek pénzforgalmi elszámolásáról áttér az eredményszemléletű elszámolásra, ez a módszertani váltás hatással lesz a folyó fizetési mérleg egyenlegére is.
Eddig nem mérte a statisztika – megfelelő adatgyűjtés híján – a vállalkozások jövedelemtermelő képessége alapján elért, adózott eredménynek a külföldi tulajdonosra eső részét, valamint a vállalatból ki nem vont jövedelem hatását. Jövedelemként a mostani rendszerben csak a tulajdonos döntésétől függő, átutalt osztalékot tartalmazza a folyó fizetési mérleg.
Sándor György elemezte: az újra befektetett jövedelem elszámolása úgy történik, hogy ha egy vállalatnál profit keletkezik és azt bennhagyják, a régi elszámolásban ezt nem vették figyelembe a folyó mérleg összeállításakor. Ha valamelyik évben döntöttek az osztalék egy részének hazautalásáról, akkor az adott évben az MNB elszámolta a repatriált osztalékot.
Az ügyvezető igazgató aláhúzta: az új rendszerben – a tulajdonosi döntéstől függetlenül – a külföldi tulajdonosra eső profitot az MNB úgy fogja elszámolni, mintha az adott tulajdonos kivitte volna, de rögtön utána újra visszahozta volna a rá eső nyereséget, illetve az adózott eredményből a rá jutó részt, és azt újra befektette volna a magyarországi cégbe.
– Az új elszámolás hatására romlik a folyó fizetési mérleg egyenlege, ugyanannyival javul viszont a nem adóssággeneráló finanszírozás egyenlege – mondta Sándor György. Az ügyvezető igazgató szerint tehát az újra befektetett jövedelmek elszámolása azt a pozitív vonást tartalmazza, hogy jelentősen megnő majd az országban kimutatott működő tőke állománya, hisz a közvetlen befektetések részeként ezzel párhuzamosan az újra befektetett jövedelmeket is bemutatják, beszámítják majd.
Sándor György elmondta: az új módszer alapján összeállított adatokat a 2004-ben publikálandó fizetési mérlegben 1995-ig vezetik vissza az MNB szakemberei. Az első időszakra, vagyis 1995–98 között az APEH társaságiadó-kimutatásai alapján becsléssel határozzák meg a külföldiek magyarországi közvetlen tőkebefektetéseinek adózott nyereségét, a megszavazott osztalékot, valamint a közvetlen tőkebefektetések állományi értékét. Az 1998. év végi állományi számoktól kezdve azonban kérdőíves felmérés alapján szerepelnek az adatok a jövőre publikálásra kerülő fizetési mérlegben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.