Idén várhatóan 8–10 milliárd forintos veszteséget könyvelnek el a sertéstenyésztők, mivel a felvásárlási árak csökkennek, s a takarmányárak rendkívüli módon nőttek – hangzott el a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) sertéstenyésztői választmányi ülésén. Az MTI közlése szerint Tóth István, a MOSZ titkára elmondta: az év első kilenc hónapjában a közepes minőségű sertés átlagos felvásárlási ára 232 forint volt kilogrammonként, míg az önköltség 285–300 forint. Tóth hangsúlyozta, idén megszűnt a tenyésztők minőségi felárral történő támogatása.
A tenyésztők szerint kimerült az a többmilliárdos forrás az agrártárcánál, amely biztosította az úgynevezett haszonállat-tartási támogatást. Ehhez társult még az átvételi ár csökkenése. Tóth szerint a tárcának decemberben meg kellene hirdetnie, hogy januártól támogatja a hasított félsertés és az élő állatok exportját. Idén a sertéságazatot az agrárkormányzat 12 milliárd forinttal támogatja, szemben a tavalyi 14 milliárddal.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) elnöke lapunknak elmondta: mind a magas gabonaárak, mind a kartellel lenyomott felvásárlási árak ellehetetlenítik a termelőket. A helyzetet súlyosbítja, hogy a kormány a rendeletben meghatározott támogatásokat sem fizeti ki, s nem lép fel a tisztességtelen piaci magatartással szemben. Az elnök aláhúzta: a kormánynak másfajta hozzáállást kellene tanúsítania. A helyzet annyira súlyos, hogy azt országúti demonstrációval már nem lehet kezelni. A Magosz jövő héten országos egyeztetést folytat, ahol a további teendőket határozzák meg. Változás nélkül a tenyésztők jelentős része földönfutóként jut majd az EU-ba – mutatott rá Jakab.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe