Csehország államfője arra a gdanski deklaráció néven elhíresült német–lengyel nyilatkozatra utalt, amely összeurópai vitát kezdeményezett a második világháború utáni kitelepítésekről és kiűzetésekről, s amelyről a csúcstalálkozón nem esett szó.
A megbeszéléseket követően Mádl Ferenc államfő a nemzetközi sajtó jelenlétében tartott tájékoztatóján kifejtette: a négy ország együttműködésére az európai uniós csatlakozásunk után is szükség van, s az államfők ennek érdekében párbeszédet is folytattak a továbblépés lehetőségeiről. – Természetes, hogy egyes kérdésekben valamely fél nézete eltér a többiekétől, az átfogó kérdésekben viszont meg fogjuk találni az együttműködés lehetőségeit – vélte a köztársasági elnök.
*
A konkrét döntések meghozatala általában a kormányok feladata, az államfők is értékelhetik azonban az eredményeket, s orientálhatnak a megvalósítás felé – vélte a találkozó után Mádl Ferenc. Az államfő kérdésre válaszolva elmondta, tett említést a kisebbségek jogainak mint értéknek az európai alkotmányban való szerepeltetésére, de vitát nem folytattak a kérdésről.
Komoly eredményeket értünk el többek között a gazdasági, kereskedelmi együttműködés fejlesztésében, azonban további politikai dialógusra van még szükség – vélte Aleksander Kwasniewski. A lengyel államfő hozzátette: együttműködésünket ki kell terjeszteni keletre és a Balkán felé is. A határ menti együttműködés jelentőségét hangsúlyozó Rudolf Schuster szlovák köztársasági elnök úgy vélte, tapasztalatainkat ki kell terjesszük, amelynek révén „most mi segíthetünk azoknak, akik a NATO és az EU felé tartanak”. Schuster példaként Ukrajnát említette, amelyet – mint mondta – nem szabad eltaszítanunk.
Václav Klaus kiemelte: uniós csatlakozásunk nem okozhat törést a négy ország kapcsolatában, ha eredményeket akarunk, akkor azonban erőteljesen a gyakorlati kérdésekre kell helyeznünk a hangsúlyt. Munkánkat politikai és gazdasági szintről az emberek szintjére kell elmozdítani – zárta szavait a cseh államfő.
Rudolf Schuster bejelentette: meghívta az államfőket, így a következő találkozóra Szlovákiában kerül majd sor.
Cseh vélemény Visegrádról
Egy tegnapi cseh lap szerint a II. világháború utáni kitelepítésekről javasolt összeurópai vita végzetes lehet a visegrádi együttműködés számára. A Lidové Noviny című konzervatív lapban megjelent jegyzet szerzője, Lubos Palata a Kwasniewski–Rau-nyilatkozatot olyan „furcsa dokumentumnak” minősítette, amely a kitelepítésekről folytatott eddigi, inkább lengyel–német vitát összeurópai színtérre kívánja vinni. (MTI)

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt