Vitamentes visegrádi csúcs

„Nem vagyok hajlandó a második világháború következményeinek átértékelésére, az ez ügyben vallott nézeteimet pedig a világ 99,9 százalékban egyébként is jól ismeri” – mondta a visegrádi négyek tegnapi budapesti csúcstalálkozóját követően Václav Klaus.

György Zsombor
2003. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehország államfője arra a gdanski deklaráció néven elhíresült német–lengyel nyilatkozatra utalt, amely összeurópai vitát kezdeményezett a második világháború utáni kitelepítésekről és kiűzetésekről, s amelyről a csúcstalálkozón nem esett szó.
A megbeszéléseket követően Mádl Ferenc államfő a nemzetközi sajtó jelenlétében tartott tájékoztatóján kifejtette: a négy ország együttműködésére az európai uniós csatlakozásunk után is szükség van, s az államfők ennek érdekében párbeszédet is folytattak a továbblépés lehetőségeiről. – Természetes, hogy egyes kérdésekben valamely fél nézete eltér a többiekétől, az átfogó kérdésekben viszont meg fogjuk találni az együttműködés lehetőségeit – vélte a köztársasági elnök.
*
A konkrét döntések meghozatala általában a kormányok feladata, az államfők is értékelhetik azonban az eredményeket, s orientálhatnak a megvalósítás felé – vélte a találkozó után Mádl Ferenc. Az államfő kérdésre válaszolva elmondta, tett említést a kisebbségek jogainak mint értéknek az európai alkotmányban való szerepeltetésére, de vitát nem folytattak a kérdésről.
Komoly eredményeket értünk el többek között a gazdasági, kereskedelmi együttműködés fejlesztésében, azonban további politikai dialógusra van még szükség – vélte Aleksander Kwasniewski. A lengyel államfő hozzátette: együttműködésünket ki kell terjeszteni keletre és a Balkán felé is. A határ menti együttműködés jelentőségét hangsúlyozó Rudolf Schuster szlovák köztársasági elnök úgy vélte, tapasztalatainkat ki kell terjesszük, amelynek révén „most mi segíthetünk azoknak, akik a NATO és az EU felé tartanak”. Schuster példaként Ukrajnát említette, amelyet – mint mondta – nem szabad eltaszítanunk.
Václav Klaus kiemelte: uniós csatlakozásunk nem okozhat törést a négy ország kapcsolatában, ha eredményeket akarunk, akkor azonban erőteljesen a gyakorlati kérdésekre kell helyeznünk a hangsúlyt. Munkánkat politikai és gazdasági szintről az emberek szintjére kell elmozdítani – zárta szavait a cseh államfő.
Rudolf Schuster bejelentette: meghívta az államfőket, így a következő találkozóra Szlovákiában kerül majd sor.

Cseh vélemény Visegrádról
Egy tegnapi cseh lap szerint a II. világháború utáni kitelepítésekről javasolt összeurópai vita végzetes lehet a visegrádi együttműködés számára. A Lidové Noviny című konzervatív lapban megjelent jegyzet szerzője, Lubos Palata a Kwasniewski–Rau-nyilatkozatot olyan „furcsa dokumentumnak” minősítette, amely a kitelepítésekről folytatott eddigi, inkább lengyel–német vitát összeurópai színtérre kívánja vinni. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.