Három nappal a költségvetés sarokszámainak elfogadása után, még a zárószavazás előtt megbukott a jövő évi költségvetés – fogalmazott Áder János. A Fidesz frakcióvezetője szerint a nemzetközi pénzügyi világ is elégtelenre értékelte a magyar kormány teljesítményét. Az előzményekre utalva elmondta: másfél éve folyamatosan nő az államadósság, amely jelenleg 2300 milliárdra rúg, a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg hiánya drasztikusan emelkedik és egyre aggasztóbbak a munkanélküliségi mutatók. – Mindez azt eredményezte, hogy a gazdasági befektetők bizalma megrendült mind a politikai vezetésben, mind a kormány gazdaságpolitikájában – hangsúlyozta Áder János.
Herényi Károly MDF-es frakcióvezető a gazdaság aggasztó állapotát a kormányzat elhibázott, sodródó gazdaságpolitikájával indokolta, amelynek következményei, a banki kamatemelés és az újabb hitelfelvételek máris megmutatkoztak.
A Fidesz és az MDF frakcióvezetője egyöntetűen úgy vélekedett: a bizalom helyreállításának előfeltétele László Csaba pénzügyminiszter leváltása és a jövő évi költségvetési törvény átdolgozása. Áder János azt is kiemelte, hogy a kormánynak haladéktalanul le kell állítania a független intézmények elleni támadásokat és vissza kell vonnia a PSZÁF elnöke, Szász Károly elmozdítását célzó törvényjavaslatot. Emellett végre le kellene tenni az asztalra egy koherens, megvalósítható gazdaságpolitikai koncepciót – tette hozzá a fideszes politikus.
– Medgyessy Péter miniszterelnök tegnap beszámoltatta László Csaba pénzügyminisztert és konzultált Járai Zsigmonddal, a Magyar Nemzeti Bank elnökével és gazdasági szakemberekkel – jelentette be tegnap rendkívüli sajtótájékoztatón Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Azokra a kérdésekre, hogy felmerült-e László Csaba lemondása, azt a választ adta: „a mostani munkában a pénzügyminiszter helyzetét nem gyengíteni, hanem erősíteni kell.”
Gál J. Zoltán elmondta: a kormány senkinek nem engedi megszorítási igényekkel elrontani a magyar emberek karácsonyi nyugalmát, miképp nem engedi felpuhítani sem a 2004-es büdzsét. – Elég volt azokból a felelőtlen nyilatkozatokból, amelyek a hozzáértés hiányában, önös politikai érdekből minden gondot válságnak hisznek – mondta a szóvivő. Szerinte az ellenzék „felelőtlenségben tombol”. Úgy vélte: az ország nemzetközi tekintélyét akarták lejáratni a jövő évi költségvetés „szétrobbantásával”. Kérdésünkre, hogy László Csaba beszámoltatásán szó volt-e a pénzügyminiszter londoni nyilatkozatairól, amelyet sokan a forintválság egyik közvetlen kiváltójának gondolnak, elmondta: mindenről szó volt, ami a magyar gazdaság érdekében szükséges.
Veres János, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára megalapozatlan híresztelésnek nevezte tegnap a Financial Times értesülését, miszerint László Csaba pénzügyminiszter napokon belül távozásra kényszerül. „Ennek a híresztelésnek semmi alapja nincs” – mondta. Veres úgy vélte: a gazdaság fundamentumai nem teszik indokolttá és megalapozottá a forint gyengülését. Ugyanakkor indokoltnak tartotta a múlt heti kamatemelést, ám bízik benne, hogy ez csak átmeneti lépés volt.
Szerinte a befektetők bizalmának visszaszerzéséhez – amelyre reális esélyt lát – szigorú fiskális politikát kell folytatnia.
Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök, parlamenti frakcióvezető szerint a költségvetéssel kapcsolatban „semmiféle kapkodásnak nincs indoka”. Hozzátette ugyanakkor: szívesen meghallgatja az ellenzék javaslatait.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője közleményben kérte arra a kormány tagjait, hogy „pár napig maradjanak csöndben, így segíthetik a legjobban elő a forint erősödését”. A kormány minden megnyilvánulására erős bizalomvesztéssel reagálnak a pénzpiacok és a befektetők – írja Halász. A Fidesz-frakció szerint felesleges „az ellenzéket riogatással vádolni, miután bebizonyosodott, hogy maguk a gazdasági élet szereplői sem bíznak László Csabában”.
Simon János politológus: Újabb Bokros-csomag felé közelít az ország. A gazdasági feszültségek kísérteties hasonlóságot mutatnak az 1995-ben tapasztaltakhoz. Komoly a deficit, az államadósság, amelyet a kormány megszorítások útján kíván rendezni. Ez nagy feszültséget okozhat, nagyobbat, mint a Bokros-csomag idején. Az azóta eltelt időben ugyanis változott a társadalom, ma már nem félnek az emberek attól, hogy kimenjenek az utcára. Érdekes lehet az SZDSZ reagálása a helyzetre. A szabad demokraták várhatóan megpróbálják elkerülni, hogy most – hasonlóan a Horn-kormány idejéhez – „minden balhét a kisebbik kormánypárt vigyen el”. Ez ugyanis a 90-es évek közepén azt okozta, hogy megcsappant az SZDSZ szavazói bázisa. Így az valószínűsíthető, hogy a szabad demokraták most megkísérlik tovább hárítani a problémát a szocialistákra, illetve László Csaba pénzügyminiszterre.
Giró-Szász András politológus: Nem tekintem reális lehetőségnek, hogy december elején új költségvetést terjeszthetne a kormány az Országgyűlés elé, de abban egyetértek a nemzetközi elemzőkkel, hogy a kormány pénzügyi politikája nehéz helyzetbe hozta az országot. A legnagyobb problémát a kiugró költségvetési hiány jelenti, amely jelentősen megnehezíti az uniós csatlakozásunkat is. Nem csupán az állam adósodik el, a társadalom minden szintjén ez a kedvezőtlen folyamat tapasztalható. Ez azért veszélyes, mert az EU-tól csak úgy lehet lehívni a különböző támogatásokat, ha az adott intézmény, gazdasági egység saját erőt is fel tud mutatni. A kormány csapdahelyzetbe manőverezte magát osztogató programjával, hiszen most – a hónapok óta tartó népszerűségvesztésük után – politikailag nem engedhetik meg maguknak egy megszorító csomag bevezetését, még ha az gazdaságilag indokolt is volna.

Wagner kezdőknek és haladóknak – a Müpa operafesztiválja mindenkit vár