A gazdák a Kossuth térre mennek

Nagy Ottó
2004. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismertette tegnap álláspontját a hazai tejfeldolgozás döntő többségét képviselő tejipari egyesülés igazgatótanácsa a tejágazat pillanatnyi helyzetéről: e szerint Magyarországon az elmúlt években és jelenleg is tejtúltermelés van, januárban a többlettermelés mértéke 30 százalékos volt. A helyzetet rontja, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) nem működteti a törvényben foglalt piacszabályozási eszközök egyikét sem. A termékpálya zavara tehát egyrészt a túltermelés, másrészt a piacszabályozási eszközök hiánya, valamint a tejimport miatt alakult ki, mindez együtt erősen befolyásolja a tej felvásárlási árát. A feladat adott – tartalmazza az egyesülés közleménye –, hiszen a piaci egyensúly megteremtése automatikusan magával vonja a tej felvásárlási árszintjének rendeződését is.
Az egyensúly megteremtését rövid távon a feldolgozók szerint az agrárpiaci rendtartásról szóló törvényben meghatározott eszközrendszer együttes alkalmazásával lehet elérni, ami az átlagos iparági költségeket elismerő export-visszatérítést és intervenciós felvásárlást jelent. A kérdés hoszszú távú megoldását a tejtöbblet csökkentésével és a belföldi kereslet élénkítésével (például iskolatejtermék programmal, nonprofit szervezetek támogatott élelmiszer-ellátásával), illetve a termelés csökkentésének ellentételezésével lehet elérni. A cégek közös álláspontja az is: a 2004. éves egyensúly megteremtésének feltétele a 2003. év rendezése.
Tegnap délután a felsoroltak ismeretében folytatták tárgyalásukat a továbbra is az utakon tiltakozó gazdák és az FVM képviselői.
Újabb 60 milliárd forintos agrárcsatlakozási hitelt vehetnének igénybe a mezőgazdasági termelők – erre tett javaslatot Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter egy válságkezelő csomag részeként, amelyet az ágazatot sújtó akut problémák megoldására javasolt.
A tüntetések tegnap is rendben, fegyelmezetten és egyre több demonstráló részvételével zajlottak. A tüntetők – köztük a MOSZ tagjai is – holnap a Parlament elé vonulnak, tiltakozva a kormányzat mezőgazdasági termelőket hátrányosan érintő politikája ellen. A feszült helyzetet enyhítendő, tegnap Magda Sándor, az országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista elnöke bejelentette: az uniós agrárcsatlakozási hitelcsomag forrása akár kétszázmilliárd forint is lehet. Erre Simon Miklós fideszes képviselő úgy reagált, hogy az elmúlt hetekben többször kinyilvánították, hogy a Medgyessy-kormány közel kétévi tevékenysége súlyos válságba sodorta a magyar mezőgazdaságot, illetve az ebből élőket olyan helyzetbe hozta, hogy kielégítő nemzeti támogatás hiányában az EU-csatlakozás előtt ellehetetlenülnek, versenyképtelenné válnak.
*
A Parmalat Hungaria Rt. a versenyképes vételi ajánlattal jelentkezőknek február 25-től ajánlattételi előkészítő eljárás keretében lehetőséget biztosít a társaság üzleti dokumentációjának részletesebb megismerésére, mert az olaszországi anyacégnél többen jelezték, megvásárolnák a magyarországi vállalkozást – tájékoztatta lapunkat a cég. A konkrét vételi ajánlatoknak a vételár mellett megoldási javaslatot kell tartalmazniuk többek között a munkahelyek megtartására, a tervezett foglalkoztatási irányelvekre és a vállalat tervbe vett rekonstrukciójára vonatkozóan is.
***
Szanyi felmentését szorgalmazzák.
Az FVM politikai államtitkárának azonnali felmentését szorgalmazza a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete az agrárdemonstrációval összefüggésben — áll közleményükben. A közleményben a szabolcsi szervezet tájékoztatott arról is, hogy február 26-án demonstrációt szervez a külföldi tulajdonban lévő mátészalkai tejfeldolgozónál és a nyíregyházi multinacionális cégek előtt. A tüntetést azért tartják, mert „egyetértenek azokkal a termelőkkel, akik a tejdemonstráció felelőseit a feldolgozóknál és a kereskedőknél keresik”. A szabolcsiak úgy vélik:
a jelenlegi kormánynak garantálnia kell a nemzeti harmincszázalékos agrártámogatási forrás meglétét és kiosztását, a mezőgazdasági beruházások általános forgalmi adójának visszaigénylési lehetőségét, szabályoznia kell a tej termékpályát 72 forintos felvásárlási árral, és stabilizálnia kell az ágazat válságban lévő szektorait az uniós csatlakozásig. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.