Baumag: elkobzást követelő károsultak

A Baumag szövetkezet több száz kisbefektetője demonstrált szombaton a Parlament előtt, a negyvenmilliárdos tartozást felhalmozó társaság vagyonának azonnali lefoglalását követelve. A tüntetők hónapok óta várnak a pénzükre, miközben az ingatlanüzlettől a stratégiai fejlesztés felé fordult szövetkezet feléli a tőkéjét.

MTI
2004. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennyolcezer befektetőnek mintegy negyvenmilliárd forinttal tartozik a Baumag szövetkezet. A károsultak közül szombaton több száz vonult a Parlament elé. Képviseletükben Patyi István petíciót adott át a miniszterelnök, a belügyminiszter, az igazságügy-, a pénzügyminiszter, valamint az országos és a budapesti rendőrfőkapitány képviselőjének. Ebben azt követelik, hogy azonnal foglalják le a Baumag cégcsoport összes fellelhető cégének minden vagyonát, továbbá nevezzenek ki egy felügyelőbiztost, és nevezzék meg a felelősöket. – A szövetkezet elnöke, Balázs László az október 27-i közgyűlésen azt ígérte, hogy decemberre közgyűlést hív össze, ahol ismerteti a vagyonleltárt. Ezt az ígéretét azonban nem teljesítette, noha a szövetkezet 18 ezres tagságának több mint tíz százaléka a közgyűlés összehívását kezdeményezte – mondta az egybegyűlteknek Patyi István, a szövetkezet kilenctagú ellenőrző bizottságának tagja.
A Baumag Általános Befektetési Szövetkezet 1995 óta működik. Eredetileg kárpótlási jegyek hasznosítására jött létre, 2000-ben azonban már ingatlanfejlesztéssel foglalkozott, tavaly pedig a befektetők számára megfoghatatlan stratégiai szövetkezetté alakult – a kistulajdonosok tudta nélkül. A nagy hozamot ígérő társaság befektetőinek kálváriája tavaly októberben kezdődött, amikor több más szövetkezet után a Baumagról is kiderült, hogy nem tudja kifizetni a lejárt szövetkezeti részvények után járó, a beígért hozammal megnövelt tőkét. Az összeomlást elkerülendő a szövetkezet vezetői megpróbáltak új befektetőket toborozni, de mivel a botrány után már a 32,6 százalékos hozam sem bizonyult elég vonzónak, kénytelenek voltak közgyűlést összehívni. Ezen elhangzott: a szövetkezet összes vagyona hetvenmilliárd forint, amiből ki tudják fizetni a tagságnak járó negyvenmilliárdot, de ehhez Balázs László elnök fizetési haladékot kért. Ezt kétségesség teszi azonban, hogy az elnök azóta nyilatkozataiban folyamatosan zsugorodó vagyonról számolt be, előbb 34, majd 22 milliárdot említett. A befektetők arra következtetnek, hogy a szövetkezet feléli, illetve kimenekíti a tőkéjét.
Időközben rendőrség is vizsgálatot indított az ügyben csalás gyanújával, de a hírek szerint eddig még senkit sem hallgattak ki, csupán a több ezer feljelentést vizsgálják és az adóhatóság, illetve a pénzintézetek állásfoglalására várnak.
Emlékezetes: a kormány által sokat támadott Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete már tavaly év elején felhívta arra a kormány figyelmét, hogy mivel a szövetkezeteket senki sem ellenőrzi, az általuk ígért hozamra sincsen garancia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.