Én nem tudom....

Kristóf Attila
2004. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, miben különböznek egymástól a hívő és a nem hívő emberek. Egyáltalán illik-e különbözőségről beszélnünk, hiszen nem ismerjük az Istenhez való viszony másféleségének belső jellegét és valóságos okát. E kérdést bolygatva mindjárt egy alapvető furcsaságba ütközünk: éreznünk kell, hogy aligha korrekt a nem hívőt hitetlennek nevezni, miként az ateista kifejezést sem helyettesítheti az istentagadó. Tapintatosan kell tehát eljárnunk, tisztelnünk kell felebarátaink nem hitét, amely gyakran erőteljesebb, makacsabb és agresszívabb (terjeszkedésre hajlóbb), mint a hit.
Kétségtelen, hogy a hit mélységének és tagadásának számtalan fokozata van. Mondhatni középen helyezkednek el a kétkedők, akiket közömbösnek aligha nevezhetünk, hiszen a kétkedés mindig megoldatlan dologra vonatkozik, s így eleve dilemmát jelent. Isten azonban mindettől függetlenül a kezdetektől fogva jelen van az emberiség történetében, maga a zsidó-keresztény egyistenhit is több ezer éves.
A hívő, amikor Istenhez fordul, úgymond imádkozik. Az ima bizonyos értelemben rítus, egyes vallások erőteljesen hangsúlyozzák ilyetén jellegét, szigorú formákhoz kötik. Van azonban egy másfajta ima is, amely magánjellegű, a hívő úgy fordul istenéhez, hogy saját nyelvén beszél, saját szavaival kér és köszön. Mielőtt Jézus megtanította volna a miatyánkra a tanítványait, a következőket mondta: „Menj be a szobádba, zárd be az ajtót, s imádkozzál titokban menynyei Atyádhoz…, aki a rejtekbe is belelát, s megjutalmaz… Ne szaporítsátok a szót, mint a pogányok, akik azt hiszik, hogy ha ömlik belőlük a szó, nyomban meghallgatásra találnak. Ne utánozzátok hát őket…”
S ezután Jézus elmondja tanítványainak a keresztények legfontosabb imáját. Ez az ima több milliárdszor elhangzott azóta, valószínűleg a legismertebb szöveg a világon. Ki ne ismerné a zsidó-keresztény kultúrában ezeket a sorokat: „jöjjön el a Te országod, legyen meg a Te akaratod…”
A félmondatot, amely a keresztény hit alappillérére s az örök létre, Isten országára vonatkozik, az EU-választásokra készülő szabad demokraták kampányszakemberei kissé átpofozták, emígy: „Eljön-e a Te országod? ”
Sokszor elmondatott szabadelvűen, hogy a hitnek, a vallásnak, az egyházaknak nem szabad a napi politikába belekeveredniük. Itt nem is ez történt. Felszínesen nézve inkább úgy látszik, az SZDSZ keveredett a hit dolgaiba, bár úgy is tekinthetjük, csak a közismert szöveget használták fel kampánycélra, ami a reklámszakmában bevett szokás.
De miért kérdeznék a szabad demokraták most, az EU-parlamentbe törekedve, hogy eljön-e Isten országa. Miért érdekli ez őket, akik között valószínűleg sok a kétkedő. Nem-nem. Félre ne értsük! Az átírt szövegben a Te nem Istent jelenti, hanem tenmagadat, tisztelt választópolgár, aki nem a túlvilágon, hanem emitt és hamarost kívánsz eljutni ama helyre, amit földi mennyországnak nevezünk. Ez a hely pontosan az a hely, amiről Jézus sohasem beszélt. Ellenkezőleg, azt hangsúlyozta: az én országom nem e világból való. Ki tudja, hogy az, amiről beszélt, EU-konform-e? Pragmatikus-e? Érdekli-e a választópolgárok szélesebb rétegeit? Azt a tömeget, amelynek öt százalékára az SZDSZ-nek szüksége van ahhoz, hogy képviseltesse magát az EU-parlamentben.
Tehát az a mennyország, amelyre a szabad demokrata szlogen utal, a Marx–Engels-féle földi mennyország, amelyért az osztályharc folyik. Ez az a hely, ahova már Geyer Flórián el kívánta vezetni a népet, ahová az egyszerű emberek olyannyira kívánkoznak. Ez az a hely, ahol annyit keresel, mint egy svájci, miközben részesülsz a szocializmus áldásaiból. Mit mondjak? A miatyánk egy sorából a szabad demokrata kampánystáb, a tőle elvárható módon, rafinált áthallásos szöveget hozott létre, amelynek demagóg voltát a veretes stílus sikerrel rejti el. A Jézus által tanított imádság üzenete visszájára fordítva, de ismerősen, szinte kegyelettelien jut el a magyar választó füléhez, s lehet, hogy hat, alkot, gyarapít…
Jó szlogen ez. Valóságos kívánalmakra épül. Nem ígér. Kérdez. Ugyanakkor buzdít is.
Erre mondják: ügyes.
Hogy az ügyesség elegendő lesz-e megint az SZDSZ öt százalékához, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.