Kompromisszum a munkavállalásról

Jotischky László
2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit kormány kedden rendkívüli megbeszélést tartott arról, hogy miként akadályozza meg a visszaéléseket a szociális juttatások rendszerével, miután május elsejétől megkezdődhet a munkaerő szabad bevándorlása az Európai Unió új tagállamaiból. A konzervatív ellenzék „pánikról” beszél, ami erős túlzás, de kétségtelen, hogy Tony Blairt új helyzet elé állította Michael Howard, a Konzervatív Párt vezetője és a bulvársajtó, amikor nagyvonalúsága miatt támadta a kormányt. A támadások azután indultak, hogy az Ír Köztársaság kivételével az EU minden más tagja megszorításokat vezetett be a munkaerő-beáramlás ellen, Nagy-Britannia viszont erre mindeddig nem volt hajlandó.
A kabinet kompromisszumos megoldást választott, amely nem tökéletesen megnyugtató a munkakeresők szempontjából, de még mindig sokkal kedvezőbb, mint amit az ellenzék szeretett volna. Május elseje után a tíz új tagország állampolgárainak nem lesz szükségük munkavállalási engedélyre, de semmiféle anyagi támogatásra nem számíthatnak, sem munkanélküli segély, sem munkakeresőknek nyújtott szociális támogatás, sem jövedelemkiegészítés formájában, amíg be nem bizonyították, hogy letelepülők. Ugyanakkor sem lakhely-, sem álláskeresésben nem jogosultak hivatalos segítségre. A kompromisszumnak a bevándorló munkavállalók számára legkedvezőtlenebb része az, hogy a kormány huszonnégy órán belül kimondhatja a munkavállalásiengedély-kötelezettséget, amennyiben a vártnál lényegesen több munkakereső érkezik Angliába. A hivatalos várakozás szerint tizenháromezren érkezhetnek az első évben az összes új tagállamból.

Bírál az európai parlament elnöke
Szégyenletesnek nevezte az Európai Unió tíz új tagállamából várható bevándorlás kérdésének kezelését Pat Cox, az Európai Parlament elnöke, s felszólította Nagy-Britanniát, Németországot és Franciaországot, hogy tegyenek tanúságot „nagylelkűségükről”. „Szégyen, ahogyan ezt a kérdést kezeljük. Nem teljesítjük kötelességünket, hogy e témának irányvonalat adjunk” – jelentette ki Cox szerdán a BBC rádióban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.