Merénylet a magyarok iraki táborában

–
2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

*
A sebesültek hozzátartozóit és a többi Irakban szolgáló katona családját tájékoztatták a történtekről. Juhász Ferenc kérdésére válaszolva az alezredes közölte: egyelőre egy magyar katona sem jelezte, hogy az események miatt változtatna korábbi elhatározásán, és elhagyná a szolgálatot.
Adam Paszkowski alezredesnek, az iraki többnemzetiségű hadosztály egészségügyi szolgálatvezetőjének közlése szerint tizenegy lengyel sebesült katonát is kórházba szállítottak a terrortámadás után, és az öt helybéli áldozat mellett 44 iraki polgári személy is megsebesült a környéken.
A PAP lengyel hírügynökség azt jelentette, hogy tegnap délután a Babilon táborban két újabb robbanást hallottak Hilla irányából. Nem hivatalos értesülések szerint polgári célpontok ellen elkövetett merényletekről van szó.
A PAP által ismertetett veszteségmérleg szerint összesen 26 lengyel katona sérült meg az összetört ablakok szilánkjaitól, de többségüket nem szállították kórházba, mert csak enyhébb sérüléseket szenvedtek. A lengyel közszolgálati televízió 15 órai híradója szerint néhány bolgár katona is megsérült a támadásban. A robbanások után valamennyi nemzet katonái azonnal szigorították a biztonsági intézkedéseket. Jelenleg folyik a károk felszámolása, a robbantás körülményeinek kivizsgálása. A detonációk jelentős anyagi kárt okoztak.
A lengyel irányítású középdéli iraki övezetben egy csaknem tízezer fős nemzetközi hadosztály állomásozik, itt mintegy 2500 lengyel és 300 magyar katona is szolgál. Ez volt az első ilyen típusú merénylet Irakban létesített lengyel katonai támaszpont ellen.
A kormánypárti és az ellenzéki politikusok eltérő módon reagáltak az eseményre. Medgyessy Péter kormányfő két mondatot szólt a magyar kontingens tagjaihoz. Megköszönte a katonák helytállását, és együttérzését fejezte ki, közölve: szerinte helyes célok érdekében teljesít a misszió külszolgálatot.
Juhász Ferenc úgy fogalmazott, a misszió kérdésében meghozott döntésekben részt vevők munkája menne tönkre, ha most elgyengülnénk, és hazahoznánk a katonákat. Hozzátette: a váltás a jövő héten elutazik Irakba, és március 11-én érkeznek haza a lecserélt kontingenstagok, akik továbbra is teljesítik a feladataikat. A két sérült személyesen dönthet, hogy tovább vállalja-e a missziót.
Simicskó István (Fidesz) kezdeményezésére az Országgyűlés honvédelmi bizottsága ma rendkívüli ülést tart az esetről. A Fidesz arra vár választ, hogy a kontingens továbbra is el tudja-e látni a felhatalmazása alapján kiszabott szállító- feladatát.
A Magyar Demokrata Fórum és a Jobbik Magyarországért Mozgalom ismét felszólította a kormányt és a parlamentet: azonnal rendelje haza a magyar katonákat Irakból. Az MDF ennek érdekében újra benyújtja az Országgyűlésnek az erről szóló indítványát.
Eddig három merényletet követtek el iraki szabadcsapatok a magyarok tábora ellen: október 5-én két pokolgép robbant fel a bázis közelében, de személyi sérülés nem történt. Néhány nappal később, október 10-én kézi páncéltörő rakétát lőttek ki az iraki Hillában, a magyar kontingens állomáshelyéül is szolgáló többnemzetiségű hadosztály logisztikai bázisának közelében; a rakéta a tábor kerítésébe csapódott, és felrobbant. Senki sem sérült meg, és egyéb kár sem keletkezett.
December 6-án az iraki fővárostól mintegy 250 kilométerre délre fekvő Szamáva városnál ért támadás egy magyar katonai konvojt. A támadók gépkarabéllyal lőttek a szállítókra, akik viszonozták a tüzet. A magyar katonák nem sebesültek meg a támadásban.
Mint ismert, az Országgyűlés június 2-án járult hozzá ahhoz, hogy szállítási és humanitárius feladatok ellátására egy 300 – váltási időszakban 600 – fős magyar katonai kontingens utazzon Irakba a szükséges technikai eszközökkel, felszerelésekkel és fegyverzettel. Az iraki válság rendezése érdekében tett erőfeszítésekhez történő magyar katonai hozzájárulásról szóló határozati javaslatot egyhangúlag fogadta el a parlament. A döntés értelmében a szállítókontingens feladatát 2004. december 31-ig terjedő időszakban, de legfeljebb hat hónapos időtartamban láthatja el. Az iraki magyar szállítókontingens főerőinek 177 fős, első csoportja augusztus 18-án érkezett meg Kuvaitba, és átutazott a hillai táborhelyére, hogy egy héttel később fogadjon további 50 katonát. A misszió 2004 végéig teljesít szolgálatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.