Törvényjavaslatot nyújt be az SZDSZ a jelenleg 386 fős parlament létszámának 250 főre való csökkentésére. Ugyancsak indítványozzák az önkormányzati képviselők létszámának megfelezését – derült ki a szabad demokraták sajtótájékoztatóján. Arra reagáltak ezzel, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök évértékelésében felvetette, 250 főre kellene csökkenteni az Országgyűlésben helyet foglalók számát. Kuncze Gábor pártelnök elmondta: az SZDSZ a választókörzetek számát 176-ról 152-re mérsékelné, megszüntetné a területi listákat, az országos listáról szerzett mandátumok számát 98-ra növelné. A választás egyfordulós lenne. Ahhoz, hogy egy párt az országos listán mandátumhoz jusson, egyéni jelöltjeinek az összes szavazat öt százalékát meg kell szerezniük.
Bárándy Péter igazságügy-miniszter, aki a kormányt képviseli majd az e témában tartandó négypárti tanácskozásokon, úgy fogalmazott: talán helyes lenne az egyéni választókörzetek határaihoz nem hozzányúlni. A kisebb parlamenthez vezető legegyszerűbb út a megyei listák elhagyása lenne. Úgy vélte: a kisebb törvényhozás bevezetésének határidejét ki lehetne tűzni 2010-re. Az Origónak nyilatkozó Wiener György (MSZP) szerint viszont az egyéni választókörzetek megszüntetését kellene megfontolni. Szerinte a kisebb parlamenttel összefüggésben át lehetne térni a tisztán listás rendszerre.
Demszky Gábor főpolgármester (SZDSZ) bejelentette, javaslatot tesznek arra is, hogy az önkormányzati képviselők számát csökkentsék a jelenlegi felére, a kisebb testület ugyanis – mint mondta – nemcsak olcsóbb, hanem demokratikusabb és hatékonyabb is. Indítványozta a 66 fős fővárosi képviselői létszám megfelezését 2006-tól. Úgy vélte: a legkisebb falvak kivételével az összes magyar önkormányzatban ugyanígy kellene eljárni. – Budapest 676 önkormányzati képviselője a demokratikus rendszer képében megjelenő látszatdemokráciát is jelent, a pazarlás világrekordját – fogalmazott.
Gy. Németh Erzsébet (MSZP) megfontolásra alkalmasnak ítéli az SZDSZ-es felvetéseket. Az önkormányzati képviselők létszámára vonatkozó indítvánnyal kapcsolatban ugyanakkor hangsúlyozta: az önkormányzati rendszer egyik lényeges eleme a választók és a képviselők közötti személyes kontaktus, amelyet nem szabad veszélyeztetni. Kérdésünkre, hogy megítélése szerint javult-e a fővárosi önkormányzat működése az 1994-es létszámcsökkentés nyomán, közölte: egy kisebb testület valóban könnyebben tud döntéseket hozni. Az MDF alelnöke, Szőke László elmondta, egyetértenek azzal, hogy a nagyobb városokban, illetve a fővárosban ésszerű létszámcsökkentést kellene végrehajtani az önkormányzati képviselők körében. – Demszky Gábor részéről érthető ez a javaslat, hiszen ő már régóta úgy vezeti a fővárost, mintha nem is létezne a képviselő-testület – jegyezte meg a politikus. Halász János (Fidesz) úgy vélte: a főpolgármester csak a miniszterelnökre akar licitálni. Hozzátette: nem biztos, hogy Demszky Gábornak jót tesz, ha mindenben Medgyessy Pétert másolja. Szerinte egy ilyen merőben új javaslatot először az önkormányzatok érdekszövetségeivel kellene egyeztetni.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó